“HİTÜ’de MYO’ların doluluk oranı yüzde 93”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Meslek Yüksekokulların da bu yıl yüzde 93’lük bir doluluk oranının yakalandığını ifade etti.

Güncel 18.10.2018, 00:32
325
“HİTÜ’de MYO’ların doluluk oranı yüzde 93”

Alkan, Meslek Yüksekokulları Müdür, Müdür Yardımcıları ve Bölüm Başkanlarıyla bir araya geldi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık ve Prof. Dr. Nurcan Baykam ile Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ömer Çırak da yer aldığı buluşmada Hitit Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara ilişkin genel değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda bir konuşma yapan Prof. Dr. Alkan, başta Meslek Yüksekokullarındaki yüksek doluluk oranı olmak üzere elde edilen başarılardan dolayı tüm öğretim elemanlarına teşekkür etti.

Üniversitelerin çoğunda MYO’lara maalesef gereken önemin verilmediğini ifade eden Rektör Alkan, bu bakış açısına karşın Hitit Üniversitesi’nin 2011 yılından bu yana iş dünyasına nitelikli ara eleman yetiştiren MYO’ların gelişmesi ve büyümesi için gerek fiziki, gerek altyapı gerekse de akademik anlamda pek çok yatırımın yapıldığını belirtti.

Son üç yıldır Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Yükseköğretim Akademik Yılı açılış törenlerinde mesleki eğitim ve meslek yüksekokullarına daha çok önem verilmesine ilişkin konuşmalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde de “Meslek Yüksekokullarımızın, sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmesi çalışmalarını hızlandırıyoruz. Bu çerçevede özellikle organize sanayi bölgelerinde kurulu sanayi ve imalat sektörlerine yönelik programlara özel teşvik veriyoruz. Yüksekokul kontenjanlarının doluluk oranının artmasını doğru yolda ilerlediğimizin bir işareti olarak değerlendiriyoruz” sözlerini hatırlatan Alkan, “Mesleki eğitim konusunun ne kadar önemli olduğunu ve Üniversitemizin 2011 yılından bu yana kararlı bir şekilde yaptıklarıyla doğru yolda ilerlediğini görüyoruz. Artık MYO’ların gelecek açısından ne kadar kıymetli olduğu her platformda dile getirilmeye başlandı. Meslek yüksekokullarımız her geçen gün artan bir fırsat haline dönüşüyor. Ülkemizin daha çok gelişmesi ve büyümesi için bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu yıl itibariyle MYO’larımızda 3+1 İş Yeri Uygulaması Eğitim Modeli’ne geçtik. Bu model sayesinde öğrenciler, üç yarıyılını üniversitede, bir yarılını da sahada değerlendirerek istihdam noktasında iş dünyası ile nitelikli elemanın bir araya gelecektir” dedi.

Meslek Yüksekokullarında bu yıl %93’lük bir doluluk oranının yakalandığını ifade eden Prof. Dr. Alkan, “Elde edilen bu başarı hepimizin ortak eseri. Belirli bir irtifaya gelmek kolay değil ama gelinen noktada kalmakta daha çok çaba istiyor. Bunu hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum. Elimden geldiğince MYO’larımıza destek vermeye devam edeceğim. Gayretli çalışmalarınız ve destekleriniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@