HİTÜ’de “İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, helal ürün ve helal hizmet sektörünün dünyada her geçen gün iş hacmini arttırmaya devam ederken, bu sektöre talep de aynı oranda artmaya devam ettiği anlatıldı.

Güncel 08.05.2018, 23:39 08.05.2018, 23:40
442
HİTÜ’de “İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu

Dünya genelinde yaklaşık 1.8 milyar Müslümanın olduğu dikkate alındığında, helal sektörde (helal gıda, helal turizm, helal finans, helal sağlık, kozmetik, helal üretim gibi) Müslüman ülkelerin ön planda olması gerekirken; yaklaşık 4 trilyon USD’lık bir hacme sahip bu sektörde Müslüman ülkelerin üretim payı sadece %20 civarında seyrettiğinin belirtildiği açıklamada, diğer yandan günümüzde helal sektörün önemli bir boyutunu oluşturan faizsiz finansın dünyadaki aktif büyüklüğünün yaklaşık 2 trilyon Dolar olduğu ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “1,8 milyar Müslüman ve 57 İslam İşbirliği Teşkilatı’nı oluşturan ülke dikkate alındığında, dünyada 4 trilyon USD olan helal sektörde Müslümanların payının oldukça yüksek olması beklenir. Helal tüketim mallarının maalesef ancak çok azını üretebilmekteyiz. Biz ülke olarak küresel ekonomide daha fazla rol oynamak istiyorsak, her 4 kişiden birinin Müslüman olduğu bu dünyada bize ait olan helal sektörün kurallarını koyan bizler olmalıyız. Bunun yolu, helal sektöre daha fazla yoğunlaşmaktan geçiyor. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 vizyonları da bunu gerektiriyor. Bunun ilk adımı olarak, bildiğiniz üzere bir süre önce Üniversitemizin önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyinde çeşitli eğitim birimlerimizin ders müfredatlarına Helal Gıda ve Helal Turizm, Helal Gıda Standardı, İslami Üretim, Temel İslam Ekonomisi, İslami Sigortacılık Uygulamaları, İslami Finansal Kurumlar ve İslami Finansal Kıymetler adlarıyla çeşitli dersler ekledik. Ancak bununla da yetinmeyerek, İlimizde konu ile ilgili Üniversitemize bağlı bir araştırma merkezinin açılmasına yönelik yapmış olduğumuz yoğun çalışmalar sonucunda, iktisadi sistemlerin ve finansal araçların fıkhı boyutunu güncel ekonomik sistemle birlikte değerlendirerek İslami uygulamaları geliştirmeye zemin hazırlamak ve Üniversitemiz bünyesinde disiplinler arası çalışmaları güçlendirmek amacıyla, İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Üniversitemize, İlimize ve ilim dünyasına hayırlı olsun. Bu Merkezin çok güzel çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@