Hitit’in Kimya Mühendisliği doktora programı onaylandı

Çorum Hitit Üniversitesi’nin Kimya Mühendisliği Doktora Programı onaylandı.

Güncel 06.01.2014, 23:38 06.01.2014, 23:39
471
Hitit’in Kimya Mühendisliği doktora programı onaylandı
Hitit Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, 08/10/2009 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Kararı dikkate alınarak, enstitüler bünyesinde lisansüstü programlar açılması konusundaki tekliflerin 19/12/2013 tarihinde Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelendi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği’nin 4. ve 7. maddeleri, 3843 sayılı Kanun’un 14. maddesi ile Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 7. maddesi uyarınca; Hitit Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı bünyesinde Doktora Programı’nın açılması uygun görüldü.
Hammadde ve kimyasalların yararlı ve değerli ürünlere dönüştürülmesini büyük ölçekte gerçekleştiren çok disiplinli bir mühendislik dalı olan Kimya Mühendisliği Bölümü, evrensel nitelikte verdiği eğitim ile öğrencilerine en güncel bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra yaptığı araştırmalarla kimyasal teknolojide gelişmeler sağlayarak, topluma da hizmet ediyor.
Bu çerçevede Kimya Mühendisliği Anabilim Dalında açılan Doktora Programı ile ileri seviyede bilimsel araştırmaların yapılabilmesi, kimya mühendisliği alanındaki spesifik konuların derinlemesine çalışılması, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi ve bu işbirliği çerçevesinde yaptırılacak tezler ile teknolojinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine katkı sağlanması mümkün olacak. Bu sayede endüstriyel ve akademik tüm sektörlerde atılım yapabilen, verimlilik ve rekabet üstünlüğü sağlayabilen, dünyadaki gelişmeleri izleyebilen ve bulguları yorumlayarak uygulamaya aktarabilen kimya mühendisleri yetiştirilecek.
Üniversitelerde, AR-GE çalışmalarının yapılması ve alanıyla ilgili sorunların bilimsel yaklaşımlarla çözümü noktasında lisansüstü programların son derece önemli olduğu bilinen bir gerçek olduğu vurgulanırken, bununla birlikte bir üniversitenin ulusal ve uluslararası alanda saygınlığını pekiştiren en önemli unsurlardan birisi de yürütülen doktora programları olduğu belirtildi. Günümüzde bu programlar sadece üniversitelerde akademisyen olmak isteyenler için değil, iş dünyasında, kariyerlerinde daha iyiyi hedefleyenler için de büyük önem arz ediyor.
Bu bilinçten hareketle Hitit Üniversitesi’nde son yıllarda pek çok yeni lisansüstü program açıldı. 2010 yılında Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde toplamda 2’si doktora olmak üzere 10 ayrı programda 139 öğrenciye lisansüstü eğitim verilirken, bugün itibariyle 7’si doktora olmak üzere 22 programda 771 öğrenciyle eğitim faaliyetleri sürdürülüyor. (Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@