Hitit’e 257 dönüm arazi tahsisi

Hitit Üniversitesi Güney Kampüsü’ne 257 dönümlük arazi tahsisi yapıldı.

Güncel 27.03.2014, 22:54 27.03.2014, 23:55
1462
Hitit’e 257 dönüm arazi tahsisi

Hitit Üniversitesi Güney Kampüsü’ne 257 dönümlük arazi tahsisi yapıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamada ilimizde yeni yapılacak olan ve geçtiğimiz günlerde inşaatına başlanılan yeni Eğitim Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu bölgede yer alan ve üniversite sağlık birimlerinin tamamının yer alacağı sağlık kampüsü olarak planlanan Güney Kampüsü’nde kamulaştırma ve tahsis işlemlerinin hızla sürdüğü belirtildi.

Söz konusu bölgede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 257.346 m2’lik bir arazinin tahsisinin yapıldığı, bölgede Çorum Belediyesi’ne ait olan ve üniversiteye tahsis edilen araziler ile kamulaştırılması tamamlanan arazilerle birlikte Güney Kampüsü’ndeki arazi büyüklüğünün 461.441 m2’lik bir alana ulaştığı da açıklandı.

Açıklamada “Bilindiği üzere ülkemizde bir çok davaya konu olan kamulaştırma çalışmaları Üniversitemizce yapılan çok ender ve örnek bir uygulama sayesinde kısa bir sürede problemsiz olarak sonuçlandırılmıştır. Bu durum, üniversitemizin ilimiz ile olan bütünleşmesinin sonuçlarından birisi olarak yansımıştır” denildi.

Hitit Üniversitesi’nin 2011 yılına kadar kampüs için elverişli bir arazi edinemediği ve bu yıldan itibaren yapılan çalışmalarla büyük gelişme kaydedildiği belirtilen açıklamada Kuzey kampüsünde başlangıçta 83 bin 652 metrekare olan arazinin gelinen noktada yüzde Bin 335’lik artışla yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekarelik alana ulaştığı, bu alanın hukuki süreci biten 600 bin metrekaresi için master planının hazırlandığı belirtilerek “Bu alan içerisinde tüm hukuki süreçler tamamlanmış yaklaşık 600.000 m2’ lik ilk kısımda master planı hazırlanarak Nisan ayı içerisinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Merkezi Yemekhane, Kapalı Spor Salonu binaları ile Kampüs Ana Giriş Kapısı ve Kampüs Çevre Duvarları yapım işi ihalesine çıkılacaktır. Diğer taraftan Kuzey Kampüs içinde yer alan ve yapım işi devam eden Merkezi Araştırma Laboratuvarı önümüzdeki birkaç ay içerisinde bitecektir” görüşüne yer verildi.

Açıklamada Meslek Yüksekokulu, Sungurlu MYO, Alaca MYO, TEKNOKENT, İskilip MYO ve Osmancık MYO Spor Tesisleri’nin çalışmalarının da sürdüğü dile getirildi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@