Hitit Üniversitesi’nin akreditesi 3 yıl daha uzatıldı

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği lisans programlarının akreditasyonu 3 yıl daha uzatıldı.

Hitit Üniversitesi’nin akreditesi 3 yıl daha uzatıldı

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği lisans programlarının akreditasyonu 3 yıl daha uzatıldı.

01 Ağustos 2016 Pazartesi 22:34
Hitit Üniversitesi’nin akreditesi 3 yıl daha uzatıldı

Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ilk defa 2013 yılı sonunda MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) değerlendirici heyeti tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulan ve yapılan değerlendirme sonucunda burada verilen nitelikli eğitim-öğretim faaliyetleri dikkate alınarak Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği lisans programlarının iki yıllığına akredite edildiği hatırlatıldı.
İki yıllık sürenin son bulmasının hemen ardından, MÜDEK Değerlendirme Takımı’nın 21-23 Şubat 2016 tarihleri arasında her iki bölümün yeniden değerlendirmesini yaptığı, heyetin ilk değerlendirmede söz konusu bölümlerde iki yıl içerisinde önceden tespit edilen tüm olumsuzlukların giderildiği/tamamlandığını, altyapı ve bilimsel çıktılar konusunda önemli ilerlemelerin olduğunu ifade ettiği ve bu nedenle iki bölümün akredite süresinin 3 yıllığına uzatıldığı belirtildi.
Mühendislik Fakültesi'nin elde ettiği bu başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “MÜDEK tarafından önce 2 ve şimdi de 3 yıllığına verilen akreditasyon, üniversitemiz için gurur vericidir. Rektör olarak bundan büyük bir gurur duyuyorum. Akreditasyon belgesi hem Hitit Üniversitesi'ne hem de Mühendislik Fakültesi'ne artı değer ve prestij katmaktadır. ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzda bu belgeyi alan fakültelerin isimlerine yer verilmektedir ki, bizim üniversitemizin bu bölümleri orada MÜDEK tarafından akredite edilmiş gözükmektedir. Şu anda ülkemizdeki üniversiteler bünyesinde yer alan 122 Mühendislik ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde sadece 23 Makine Mühendisliği ve 15 Kimya Mühendisliği bölümü MÜDEK tarafından akredite edilmiş durumdadır.
Dolayısıyla Hitit Üniversitesi, ülkemizde az sayıda akredite olmuş Makine ve Kimya Mühendisliği bölümlerini bünyesinde bulunduran bir üniversitedir. Bu nedenle, söz konusu bölümleri tercih edecek yeni öğrencilerin tercihlerini Üniversitemizden yana yapmaları için gerçekten de somut ve iyi nedenler vardır. Elde edilen bu başarı, Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği Bölümlerimize büyük bir değer ve prestij kazandırmaktadır. Bu durum Üniversitede büyük bir sinerji meydana getirecektir.
Artık öğretim elemanlarımıza daha büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Hitit Üniversitesi'nin 10. kuruluş yıldönümünde elde ettiğimiz bu başarı, hiç şüphesiz idarecisiyle, akademisyeniyle ve idari personel ve öğrencisiyle hep birlikte bir ekip ruhuyla gerçekleştirilen yoğun çalışmaların ve gayretlerin sonucudur. Mühendislik eğitiminin kalitesini yükseltmek için faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluş olan ve YÖK tarafından kalite güvence kuruluşu olarak tanınan MÜDEK'ten alınacak EUR-ACE sertifikası ile verdiğimiz eğitimin kalitesi konusunda yalın ve temelsiz övünmek yerine, eğitim kalitemizin belli standartları karşıladığını ispat etmiş olmaktayız. Güncel ve gelişmekte olan teknolojileri kavrayan, daha iyi eğitim almış ve daha nitelikli mühendisler yetiştirerek toplumun refah seviyesinin daha da ileri götürülmesini sağlamayı hedefleyen Mühendislik Fakültemiz, bu süreçte çok yoğun çalışmalar gerçekleştirmiş olup, ciddi anlamda gelişmeler ve değişimler kaydetmiştir”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 01.08.2016 22:46