“Hijyen kursu almak tek başına çözüm değil”

Çorum Aşçı ve Lokantacılar Odası Başkanı İsmet Çıtak, oda üyelerini hijyen belgesi konusunda uyardı.

“Hijyen kursu almak tek başına çözüm değil”

Çorum Aşçı ve Lokantacılar Odası Başkanı İsmet Çıtak, oda üyelerini hijyen belgesi konusunda uyardı.

20 Temmuz 2014 Pazar 21:45
“Hijyen kursu almak tek başına çözüm değil”
Çorum Aşçı ve Lokantacılar Odası Başkanı İsmet Çıtak, oda üyelerini hijyen belgesi konusunda uyardı.

Çıtak, yaptığı açıklamada daha önce sağlık karnesi olarak aldıkları belgenin hijyen belgesi olarak yeniden zorunlu hale getirildiğini belirterek, buna göre gıda işiyle uğraşan, üreten, alan, satan ve taşıyan her esnafın ve çalışan elemanlarının hijyen eğitimine katılarak hijyen belgesi alma zorunluluğunun olduğunu kaydetti.

Daha önce Esnaf Odaları Birliği ve odaları tarafından verilen belgelerin geçerli olacağını ifade eden Çıtak, “Ama bundan sonra kursa katılacak üyelerimiz ve çalıştırdığı personeller için odamıza bir adet fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile müracaat etmeleri, form doldurarak ve daha sonra bildirilecek tarih ve saatte kursa katılmaları gerekmektedir. Bu belgeye tabi olan tüm odalarla birlikte anlaştığımız bir yetki belgeli firma kursu ÇESOB toplantı salonunda gerçekleştirecektir. Belgeyi Halk Eğitim Merkezi düzenleyecektir ve odamız tarafından sizlere ulaştırılacaktır. Yetkili kurumlarca yapılan denetimlerde bu belge olmadan çalışan elemana 300 lira, belgesiz eleman çalıştıran iş yerinede 1.000 lira para cezası uygulanacaktır. Üyelerimizin cezalı duruma düşmemeleri için belgelerini en kısa süre içerisinde almalarını hem mesaj yoluyla hem de basından duyurma ihtiyacı duyduk. Buraya kadar yasal sorumluluğumuzu yerine getirmiş olduk” dedi.

Daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TESK tarafından yapılan protokol gereği ÇESOB ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığıyla sınava tabi tutularak verilen belgelerin aynı yöntemle ve aynı soru ve cevaplarla sınav yapılan bir belgenin başka bir kurum tarafından tekrar verilmesinin doğru olmayacağını ifade eden Çıtak, “Bu yöntem binlerce esnaf için hem zaman kaybı hem de mali külfettir. Yazıktır günahtır” ifadelerini kullandı.

Verilen belgelerin geçerliliğini koruması gerektiğini belirten İsmet Çıtak, dağıtılan bu belgelerde imzası bulunan yetkililerden yardım beklediklerini kaydetti. Sadece belgenin basım şeklinin değişik olduğunu anlatan İsmet Çıtak, zaten bunların belge olarak verilmesinin de doğru olmadığını savundu. “Verilen belgede resim yok ne kadar geçerli olacağı belli değil, binlerce çalışana kimliklerimi sorulacak kontrollerde. Ben bu belgelerin ehliyet büyüklüğünde cüzdanlarda taşınabilir ve resimli olmasını ve çalışanların ceplerinde olmasını savunuyorum” diyen Çıtak, “Biz oda olarak hem belgesini hem de küçültülmüş ehliyet gibi olanını vereceğiz. Herkes cebinde taşıyacak ve bu uygulama Türkiye’de de ilk olacak. İşveren bir personeli işe alıyor, hijyen belgesini de aldı koydu iş yerine. Eleman 3-5 gün sonra işe gelmedi başka yerde işe başladı. Tekrar mı belge alacak bu kişiler. Hizmet sektöründe ne sıklıkta eleman değiştiğini her halde bilmeyen yoktur. Bunun ne kadar zor olacağını tabi bu tebliği yayınlayan hazırlayan bürokrat arkadaşlarımız bilmez o sadece ayın sonunda maaşını almayı, masa başında yazmayı bilir. Esnaf ne yaparsa yapsın alamadı mı belgeyi yaz esnafa cezayı. Bu esnafı yaşatın ki sizde yaşayasınız. Devlet esnafını korumalı her gün farklı bir uygulama getirerek esnafın işlerini zorlaştırmamalıdır. Zaten odamıza kayıtlı lokantacı, pastacı, pideci, köfteci, tatlıcı, dondurmacı, kafeci, dürümcü ve fast-food türü işyeri çalıştıran esnaf arkadaşlarımızın birçoğu günü kurtarmanın çabasında. Birçok esnaf arkadaşlarımızda aynı durumdalar. Anayasanın 173. maddesi derki ‘Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve kollayıcı tedbirleri alır.’ Böylemi korunacak bu esnaf. Hemen cezai işlemlerle binlerce belgemi alacağız. Gelene gidene yazıktır, ayıptır” dedi.
(ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 20.07.2014 19:27

banner155