“Hazreti Hatice bize rol model olmalıdır”

Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Sembol Kadınlardan Model Kadınlara” konulu konferans düzenlendi.

“Hazreti Hatice bize rol model olmalıdır”

Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Sembol Kadınlardan Model Kadınlara” konulu konferans düzenlendi.

14 Mart 2018 Çarşamba 21:51
“Hazreti Hatice bize rol model olmalıdır”

Devlet Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleştirilen ve Yazar Ahmet Turgut’un konuşmacı olarak katıldığı konferansa Belediye Başkanı Zeki Gül ve eşi Halime Gül, Belediye Başkan Yardımcıları Turhan Candan, Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir, Belediye Başkan Yardımcılarının eşleri, Özel Kalem Müdürü İrfan Yiğit, Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, Kadın Kültür ve Sanat Merkezi Koordinatörü Nuran Hakyemez, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Hakyemez ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeni ile Çorum’a davet ettikleri Yazar Ahmet Turgut hakkında bilgiler verdi.

“VALİDELERİMİZ BİZE HEP ROL MODEL OLDULAR”

Çorum’a daha önceden geldiği zamanlarda da “sembol kadınlardan” bahsettiğini belirten Yazar Ahmet Turgut, “Peygamber efendimizin ailesi olan validelerimiz bizim için en güzel rol modeli” dedi.

Turgut, “Mevcut İnciller Hz. Meryem’den 6 kez bahseder, Kuran-ı Kerim ise 38 kez zikreder. Meryem adında başlı başına bir suremiz vardır. Hıristiyan âleminde hiçbir kilisede şapel bulunmazken Kudüs’te Hz. Meryem’e atıflı bir mihrap yer alır. Biz bugün burada kelimelerin kalbinden yakalamaya çalışacağız. Hz. Hatice validemizi biz genel anlamda Peygamber Efendimizle evliliği bahsinde tüccar olarak tanıyoruz. Erkek egemen bir toplumda, kadın olmanın aşağılandığı bir ortamda girişimci olan bir kadın olarak görünüyor. Kurtlar sofrası diye anılacak bir ortamda sadece ticareti ile değil iffeti, doğruluğu, dürüstlüğüyle de kendisine yer edinmiştir, Hazreti Hatice validemiz. Peygamber Efendimize de evlilik teklifini kendisi yapmıştır. Birçok yanıyla Hazreti Hatice bize rol model olmalıdır. Tıpkı Hatice validemiz gibi Hz. Fatıma da bize rol model olmuştur.” dedi.

Yaklaşık 2 saatlik bir konuşma yapan yazar Ahmet Turgut kendisine gelen soruları da cevapladı. Programın sonunda Belediye Başkanı Zeki Gül tarafından yazar Ahmet Turgut’a çiçek verildi.

Ahmet Turgut programın ardından salon dışında kendisini bekleyen hayranlarının kitaplarını imzalayarak onlarla kısa süre sohbet etti.

(Haber Merkezi)

banner155