Hatalı başvuruya ücret iadesi

Sağlık-Sen Çorum Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı, lisans tamamlamada kayıtları yapılamayan öğrencilerin ödedikleri ücretin iade edileceğini ifade etti.

Hatalı başvuruya ücret iadesi

Sağlık-Sen Çorum Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı, lisans tamamlamada kayıtları yapılamayan öğrencilerin ödedikleri ücretin iade edileceğini ifade etti.

25 Ekim 2016 Salı 22:38
Hatalı başvuruya ücret iadesi
Sendikanın talebi üzerine Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde sağlık alanında lisans tamamlama programlarına yerleştirilen ancak yanlış beyanları nedeniyle kayıtları yapılamayan öğrencilere ücret iadeleri yapılacağını anlatan Lafcı, “Sendikamıza Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü‘nden gelen yazıda, yanlış beyanda bulunduğundan dolayı kayıtları yapılamayanlara, dilekçe ile müracaat etmeleri halinde belirttikleri IBAN numaralarına ücret iadesi yapıldığı belirtildi. Ücret iadesi için müracaat etmeyen öğrencilerden Öğrenci Bilgi Sistemi’nde telefon ve banka hesap bilgileri bulunmayanlara ulaşılamadığı belirtilen yazıda, bu durumda olanların IBAN numaralarını belirten dilekçe ile Atatürk Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na müracaat etmeleri halinde ücret iadelerinin yapılabileceği kaydedildi” dedi.
Çerçeve Yönetmelikte yapılan değişiklik hakkında da açıklamalarda bulunan Lafcı, kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmelikte (çerçeve yönetmelik) değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik yayınlandığını ifade etti. Çerçeve yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, görevde yükselme ve unvan değişikliği için yazılı sınava ek olarak sözlü sınav şartı getirildiğini belirten Lafcı, sözlü sınava girebilmek için gerekli olan başarı puanının ise, 60’a indirildiğini anlattı. Lafcı, “Sınavda başarılı olmanın kriteri ise yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması olarak belirlendi. Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklik ise, unvan değişikliği sınavlarında ‘yazılı’ şartının kaldırılması oldu. Yazılı sınava ek olarak sözlü sınav da yapılacak. Ayrıca, unvan değişikliği sınavı için belirli süre çalışma şartı da kaldırıldı. Yapılan değişiklikle, kurumlara kendi yönetmeliklerini çerçeve yönetmeliğe uygun hale getirmeleri için 6 ay süre verildi. Bu değişiklikler, Devlet Personel Başkanlığı’nın onayı alındıktan sonra yapılacak. Değişiklikler yapılmadan önce yapılan sınavlarda, eski yönetmelik hükümleri geçerli olacak. Kurumlar, yönetmeliklerini değiştirene kadar, değişmeyen hususlarda kendi yönetmeliklerine göre, değişen hususlarda ise çerçeve yönetmelik esaslarına göre hareket edecek” dedi.
(Haber Merkezi)