Gimhae ile kardeş şehir protokolü

Çorum Belediyesi ekibi, Güney Kore’ye resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Güncel 06.05.2018, 22:45
937
Gimhae ile kardeş şehir protokolü

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nun başkanlığında Belediye Meclis üyeleri Abdullah Gözübüyüklü ve Mehmet Tahtasız ile Strateji Geliştirme Müdürü Ömer Maz, Park ve Bahçeler Müdürü Eyüp Aytekin ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden Mühendis Süreyya Özyağcı, Güney Kore’ye resmi ziyaretlerde bulundu. Çorum Belediye Meclisi’nce kardeş şehir olunmasına karar verilen Güney Kore’nin Gimhae şehrinin yanı sıra Başkent Seul ve Busan’da da 27 Nisan- 1 Mayıs tarihlerinde incelemelerde bulundu.

Güney Kore Büyükelçisi’nin geçtiğimiz yıl Çorum’a yaptığı ziyaretin ardından Çorum Belediye Meclisi’nde alınan kararla kardeş şehir olarak belirlenen Gimhae’de protokol imzalandı.

Çorum ile Gimhae arasında, iki şehrin Belediye Meclislerince alınan kardeş şehir kararı, Gimhae Belediyesi’nde gerçekleştirilen törenle Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu ve Gimhae Belediye Başkanı Heo Seong Gon arasında imzalanan protokol ile resmiyet kazandı. Gimhae yetkilileri, Çorum heyetini sıcak bir şekilde karşıladı. Çorum Belediyesi ekibine, tören öncesi Gimhae Belediye Başkanı tarafından Güney Kore geleneklerine göre yeşil çay ikram edildi. Burada yapılan görüşmede Gimhae Belediye Başkanı, Türkiye'den gelen misafirleri Gimhae’de ağırlamaktan dolayı çok memnun olduklarını ifade etti. Ayrıca kendileri için önemli bir festival olan Geleneksel 42. Gaya Kültür Festivalinin açılışında kardeş şehir ilişkisinin resmileştirilmesinin de kendileri için çok değerli olduğunu belirtti. Gimhae Belediye Başkanı Heo Seong Gon, “İmzalanan kardeş şehir protokolü ile bundan sonra Kültürel ilişkilerimiz geliştirilecek ve bilgi paylaşımı ile güzel ilişkiler kurulacak. Türk milleti hep bizim yanımızda oldu, bugünde birlikte güzel işler yapmak için bu protokolü imzalıyoruz.” dedi.

Törende bir konuşma yapan Ahmet Yabacıoğlu ise kendilerine gösterilen ev sahipliğinden çok memnun olduklarını dile getirerek, kendileri ile yakından ilgilenen Gimhae Belediye Başkanı Heo Seong Gon ve ekibine teşekkür etti.

HEYETE BİRİFİNG VE YEMEK VERİLDİ

Gimhae Şehir Meclisi Başkanı BaeByeong Dol meclis toplantısında yaptığı konuşma ile Çorum heyetini ağırlamaktan ve kardeş şehir protokolü imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki şehir arasında ki benzerliklere vurgu yapan Şehir Meclisi Başkanı BaeByeong Dol “Bizler Gaya İmparatorluğunun kendilerine bıraktıkları miraslardan yola çıkarak oldukça kaliteli demirler ürettik. Yapılan protokolle ekonomik ve sanayi anlamında iş birliği yapılacağını umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalar ve kardeş şehir protokolünün imzalanmasının ardından Genel Müdür JangSeonGeun, İstihdam ve Ekonomi Bürosu Genel Müdürü GuJeonghoi ve Kültür ve Turizm Ofisi Genel Müdürü Kim Mi Gyeong ile birlikte Belediye binasında incelemelerde bulunuldu ve çalışmalar hakkında brifing verildi. Daha sonra heyet birlikte Gimhae şehir turu gerçekleştirdi. Gimhae Şehir Meclisi Başkanı BaeByeong Dol Çorum heyeti onuruna öğle yemeği ikram etti. Gimhae Belediye Başkanı akşam Çorum, Japonya ve Çin'den gelen heyetle birlikte akşam yemeğinde buluştular.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ŞEHİTLİĞİ ZİYARET EDİLDİ

Çorum heyeti daha sonra halkın içerisinden çıkan 16. Cumhurbaşkanı'nın mezarını ziyaret ederek çelenk koydu öte yandan 1953 yılında yaşanan Kore savaşında Birleşmiş Milletler barış gücü içerisinde yer alan ve hayatını kaybeden 741 şehidimizin bulunduğu şehitliği ziyaret etti. Şehitlikte görevli askerler tarafından bir resmi tören düzenlendi. Çorum ve Gimhae heyetinin Törendeki saygı duruşunun ardından Türk şehitleri anıtına çelenk sunumu yaptı ve akabinde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu şehitlik onur defterini imzaladı.

Heyet daha sonra Güney Kore'nin sanayi şehri Buson ve Başkent Seul’de incelemelerde bulundu.

“ÇORUM’U ÇOK GÖRMEK İSTİYORUM”

Ayla filminin gerçek kahramanı 73 yaşındaki Eunja Kim ile akşam yemeğinde bir araya gelen heyet, uzun süre sohbet etti. Eunja Kim, Çorum’u çok görmek istediğini ifade etmesi üzerine, Belediye Başkanı Ahmet Yabacıoğlu, Eunja Kim’i barışın başkenti Çorum’da ağırlamaktan mutlu olacaklarını ifade etti. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:50
Öğle 12:57
İkindi 15:31
Akşam 17:55
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@