Genç hatipler minberde bölge yarışması yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinesinde Genç Hatipler Minberde Hutbe Yarışması Bölge Finali Çorum’da yapıldı.

Genç hatipler minberde bölge yarışması yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinesinde Genç Hatipler Minberde Hutbe Yarışması Bölge Finali Çorum’da yapıldı.

29 Nisan 2017 Cumartesi 01:53
Genç hatipler minberde bölge yarışması yapıldı

Çorum ile birlikte İçanadolu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki 11 ilden gelen 12 öğrencinin katılımıyla düzenlenen Genç Hatipler Minberde Hutbe Yarışması Bölge Finali Ulucami’de gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Ahmet Akın başkanlığında Müftü Yardımcısı Abdullah Pamuklu, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Abdullah Çolak, Yrd. Doç. Dr. Fatih Mehmet Yılmaz, İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı Rahmi Güccan, 23 Nisan Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mesut Karaca, Buharaevler Kız AİHL Meslek Dersi Öğretmeni Dilaver Çevik’ten oluşan jüri gözetiminde yapılan yarışmaya Alaca AİHL’den Rıza Bolat, Çankırı Hacı Murad-ı Veli AİHL’den Ertuğrul Yılmaz, Bartın AİHL’den Furkan Yorgun, Ankara Sincan Yunus Emre AİHL’den Mücahit Efe, Zonguldak Alaplı AİHL’den Ahmet İslam Bilgiç, Karabük AİHL’den Mehmet İbrahim Göktaş, Kırıkkale Beşir Atalay AİHL’den Ahmet Faruk Uğurer, Çorum Şehit Erol Olçok AİHL’den Mustafa Keleş, Sinop Şehit Ömer Can Açıkgöz AİHL’den Murat Kalaycı, Ankara Çubuk AİHL’den Berat Can Kurtoğlu, Kastamonu AİHL’den Sinan Gözlemeci ve Bolu AİHL’den Faruk Özdemir isimli öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan şehit Erol Olçok AİHL Müdürü Bekir Tokgöz, “İmam hatip liseleri tekrar eski görkemli günlerine döndü. Ülkemizin geleceği açısından imam hatip liseleri oldukça önemlidir. Bu öneme binaen hedefimiz Allah rızası için ümmete ve insanlığa hizmet olmalıdır. İmam hatip neslinin ufku bütün yer küreyi kuşatan, insanlığın geleceğini kurgulayan, genişlikte ve derinlikte olmalıdır. Bunun için hepimize düşen, çok çalışmak ve üretmektir. Yarının hatiplerine başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun” dedi.

  Daha sonra Din Ögretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hacı Osman Kılıç mesleğini en iyi şekilde yerine getirebilen öğrencilerin yetiştirilmesi için gayret gösterdiklerini dile getirdiği konuşmasında, “Bir din görevlisinin iyi bir hitabının olması önemlidir. Bu bilinçle öğrencilerin hitabet kabiliyetini geliştirmeye özen gösteriyoruz.” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de “100 yıllık çınar İmam Hatipler geçmişte iniş çıkışlar yaşadı. Bugün hamdolsun çok güzel bir yerde. Çok sayıda yarışmalar yapıyoruz. Bu gençler gelecekte mihrabı dolduracaklar. Kendilerini tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan öğrenciler minbere çıkarak hutbe okudular. İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın’ın başkanlığındaki jüri değerlendirmesini yaparken, Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi korosu salavat ve ilahiler seslendirdi.

Yarışmasında Ankara Sincan Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Mücahit Efe birinci, Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Mehmet İbrahim Göktaş ikinci olurken Çorum Alaca Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Rıza Bolat ise üçüncü oldu.

Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hacı Osman Kılıç tarafından verildi.

  (Volkan SINAYUÇ)