“Gelişmişlik ile yetişmiş insan gücü doğru orantılı”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şubesi tarafından düzenlenen programda MÜSİAD üyeleri ile bir araya geldi.

Güncel 08.04.2016, 00:28 08.04.2016, 00:29
638
“Gelişmişlik ile yetişmiş insan gücü doğru orantılı”

Programa MÜSİAD Şube Başkanı Mücahid Ahmet Köksal, Genç MÜSİAD Şube Başkanı Alper Tığlı, Yönetim Kurulu üyeleri ve işadamları katıldı. Rektör Alkan, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin yetişmiş insan gücü ile doğru orantılı olduğunu belirterek bu kapsamda da insan yetiştiren en önemli kurumların başında üniversitelerin geldiğini vurguladı.
Günümüz dünyasında bilginin en önemli hazine olduğunun altını çizen Prof. Dr. Alkan, ülkelerin gücünü belirleyen unsurların teknolojiyi üretmek ve pazarlayabilmek olduğunu söyleyerek “Katma değeri yüksek olan, bilimsel değeri yüksek olan, teknoloji ağırlıklı ürünler üretmeliyiz. Mazeret üretmeksizin çağın gerektirdiği teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek inovatif çalışmalar yapmalı, bulunduğumuz topluma katma değeri yüksek ürünler sunarak milletimize en yüksek faydayı sağlamalıyız” dedi.
3. sanayi devrimini şuan içinde bulunulan dijital devrim olarak adlandırılabileceğimizi, internetin yaygınlaşması, akıllı cihazların çoğalmasıyla birlikte başlayan sürecin 2011 yılında ortaya atılan Endüstri 4.0, 4. Endüstri Devrimi ya da 4. Sanayi Devrimi olarak adlandırılmaya başlandığını ve bu sistemde bütün cihazların birbirleriyle iletişim halinde olduğunu anlatan Alkan, 4. sanayi devriminin artı ve eksi yönlerini de anlattı. Makinelerin kendi aralarında bağımsız bir şekilde koordinasyon sağlaması ve ciddi bir şekilde iş gücünün optimize edilmesinin güzel bir gelişme olduğunu kaydederek 4. sanayi devriminde temel olarak bilişim teknolojileri ile endüstrinin bir araya getirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Prof. Dr. Alkan, söz konusu kavram ile birlikte teknolojinin sosyal hayata olan etkisinin de değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Endüstri 4.0’ün nüfusun artmadığı, hızla yaşlandığı ülkelerde hizmetler devam etmesi için yararlı bir kavram olduğunu ancak nüfusun dinamik olduğu, sürekli geliştiği ülkelerde ise istihdam açığı meydana getirebileceğini söyleyen Alkan, artı ve eksi yanlarının düşünülerek sistemin iyi taraflarının alınması kaydıyla uygulanması gerektiğini de ifade ederek “Bizlerin Ar-Ge’si yüksek, katma değeri yüksek ürünleri üretmemiz gerekiyor. Dünya da yaklaşık 7 buçuk milyar insan var. Dolayısıyla bu işlere muazzam ihtiyacı ve uzağında olan ülkeler var” dedi. “En yüksek eğitime sahip olmamız gerekiyor. Milli ve manevi değerlerimizi unutmadan ve elimizdeki değerlerin kıymetinin bilinciyle yapacağımız çok çalışma var” diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Alkan, birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan MÜSİAD yönetimine ve üyelerine de teşekkür etti. Program; Alkan’ın MÜSİAD üyelerinin sorularını yanıtlaması ile son buldu.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
açık
banner303
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:35
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:57
Yatsı 21:30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@