“Fizyoterapist açığı kapatılmalıdır”

Sağlık-Sen Çorum Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı, Fizyoterapistler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak ülkedeki fizyoterapist açığının kapanması gerektiğini açıkladı.

“Fizyoterapist açığı kapatılmalıdır”

Sağlık-Sen Çorum Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı, Fizyoterapistler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak ülkedeki fizyoterapist açığının kapanması gerektiğini açıkladı.

09 Eylül 2017 Cumartesi 10:36
“Fizyoterapist açığı kapatılmalıdır”

Dünyada 8 Eylül gününün Fizyoterapistler Günü olarak kutlandığını vurgulayan Lafcı, bu günün fizyoterapistlerin sorunlarının dile getirilmesi ve çözümü yönünde adım atılması açısından önemsendiğini ve bu günde öncelikli olarak fizyoterapist açığının kapatılmasına yönelik adımlar atılmasını beklediklerini söyledi.

Bu açıktan dolayı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) dalında eğitim almamış kişilerin, fizyoterapistlerin işini yapmasının bu meslek grubunun en büyük sorunu olduğunu, bu dalda profesyonel uygulayıcı olarak en iyi eğitim alan kişilerin görev yapması gerektiğini ve fizyoterapistlerle ilgili kontenjan artırımının zorunlu olduğunu söyleyen Hacı Nuri Lafcı, “Türkiye genelinde her yıl az sayıda kontenjan açılmakta, birçok hastanenin fizyoterapist açığı bulunmasına rağmen kadro açılmaması, bir şehre 1-2 atama veya çoğunlukla hiç atama yapılmaması fizyoterapistlerin özel sektöre yönelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da fizyoterapist ataması yapılmalıdır. Fizyoterapistler yoğun bir çalışma ile ağır hastalara yüksek efor harcayarak çalışmaktadır. Felç ve C.P hastaları özellikle bir çok konuda terapi isteyen hastalardır. Bu kadar zorlu bir görevi ifa eden fizyoterapistlerin katsayısı sorunu, düzenlenmesi gerek bir konumdadır. Bütün bunların yanında Avrupa’nın 70 yıl gerisinde olduğumuz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda ülkemizde lisans düzeyinde 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Eğitimi veren toplam 30 Fakülte ve Yüksekokul bulunmaktadır. Bu sayı artırılmalı, ihtiyaç duyulan atamalar yapılmalıdır” diye konuştu.

Sağlık sistemini bütün olarak gördüklerini belirten Lafcı sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık sistemini bir bütün olarak ele aldık ve sağlık hizmetini sunan bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için çalıştık, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Fizyoterapistler dahil sağlık alanındaki bütün meslek gruplarının mağduriyeti giderilmeli, eksik çalışan birimlere kontenjan artırımı yapılarak iş yükü eşit olarak dağıtılmalıdır. Sağlıkta hasta ve vatandaş memnuniyeti artarken, ters bir orantı ile azalan çalışan memnuniyetini artırıcı uygulamalara yer verilmeli ve çalışanların beklentileri karşılanmalıdır”

Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Lafcı sözlerini fizyoterapistlerin bir sonraki günlerinde sorunlarının çözülmüş ve hak ettikleri değere kavuşmuş olmasını dileyerek tamamladı.

(Volkan SINAYUÇ)