Erol Olçok ve oğlunu şehit eden hainlere ceza yağdı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında sanıklara ceza yağdı. Mahkeme 72 sanığa “anayasayı ihlal”den ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Erol Olçok ve oğlunu şehit eden hainlere ceza yağdı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında sanıklara ceza yağdı. Mahkeme 72 sanığa “anayasayı ihlal”den ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

12 Temmuz 2018 Perşembe 21:15
Erol Olçok ve oğlunu şehit eden hainlere ceza yağdı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanan olaylara ilişkin davada 72 sanık “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılırken, 22 sanık aynı suça yardımdan 17,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanan ve reklamcı Çorumlu Erol Olçok ile oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da aralarında bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği olaylara ilişkin 133’ü tutuklu 143 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesinde bulunan büyük salonda görülen duruşmaya tutuklu 133 sanık cezaevinden getirildi. Tutuksuz sanık ve taraf avukatların da salonda hazır bulunduğu davaya ayrıca şehit yakınları ile gaziler katıldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, 72 sanığı “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. 22 sanık ise “anayasayı ihlal” suçuna yardımdan 17,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 5 sanık hakkında “anayasayı ihlal” suçuna yardımdan 15’şer yıl hapis cezasına hükmedildi. Abdullah Tayyip ve Erol Olçok’a yönelik eylemlerinden dolayı 12 sanığın ise “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verildi. Mahkeme, 44 sanığın da üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatlerine karar verdi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davası’nda kararların açıklanmasının ardından 15 Temmuz Darbe Davaları Platformu Başkanı Av. Mehmet Alagöz bir basın açıklaması yaptı. Av. Alagöz açıklamasında “Biz bu davaya sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davası sonrasında konuşan Av. Alagöz yaklaşık 200 avukatla beraber şehit yakınları ve gazilerin avukatlığını yaptıklarını, 53 celse süren duruşmayı baştan sona takip ettiklerini, süreçle ilgili istinat sürecinin devam edeceğini söyledi. “Şehit yakınları, gazilerimiz nasıl bu davaya sahip çıktılarsa, biz de onların sürdürdüğü bu davaya sahip çıkacağız” diyen Alagöz, davanın diğer aşamalarını da sonuna kadar takip edeceklerini sözlerine ekledi.

(İHA)

Son Güncelleme: 12.07.2018 22:12