Erkan Elfaz Ermiş: “Tarım arazilerinin mirasla bölünmesi önlenecek”

Tarım arazilerinin parçalanmasının hem çiftçiye hem de ekonomiye zarar verdiğini belirterek yenhi çıkan kanunun önemine değinen Ermiş, “Kanunla köyde ikamet edenlere çeşitli kolaylıklar sağlanacak. Asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki topraklar toplulaştırılabilecek” dedi.

Güncel 23.11.2014, 21:55 23.11.2014, 22:05
835
Erkan Elfaz Ermiş: “Tarım arazilerinin mirasla bölünmesi önlenecek”
Çorum İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’na katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Toprak Koruma Kanunu hakkında birlik üyelerini bilgilendirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak Çorumlu çiftçilere her yıl 100 milyon TL destek verildiğini belirten Ermiş, köylerde ikamet eden vatandaşların bu yardımlardan azami ölçüde faydalanması gerektiğini söyledi.

Tarım arazilerinin parçalanıp bölünmesinin hem çiftçilere hem de ülke ekonomisine zarar verdiğini belirten Ermiş, TBMM tarafından kabul edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu hakkında bilgiler verdi.

Bu kanunun birçok yeniliği beraberinde getirdiğini belirten Ermiş, “Yakın bir tarihte Toprak Reformu Kanunu çıktı. Bu kanuna göre; birden fazla hak sahibi bulunan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi önlenecek. Köylerde ikamet eden ve bilinçli bir şekilde tarımla uğraşan vatandaşlarımıza çeşitli kolaylıklar sağlanacak. Asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki topraklar toplulaştırılabilecek” dedi.

Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin geçmiş dönemlerde zor günler yaşadığını ifade eden Ermiş, “ Birlik olarak üyeleriniz arasında asla görüş ayrılığına düşmeyin. Genel kurulun çiftçilerimize, Çorum tarımına ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@