17 Şubat 2014 Pazartesi 21:51
“Engellilerin sorunlarını birlikte aşacağız”
CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve partililerle birlikte Spastik ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Neslihan Hüsülüoğulları’nı ziyaret eden Kenan Nuhut, engellilerin durumuna üzülmenin duygulanmanın soruna çözüm olmadığını, pozitif düşünüp somut adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Engellilerin sorunlarının çözümü konusunda devletin önemli bir adım atması gerektiğini belirten Nuhut, çocukların faaliyetlerde bulunabileceği alanlara önem verilmesi gerektiğini anlattı.

Belediyelerin önemli yetkilere sahip olduğunu ve bu yetki ile derneklerin yanı sıra muhtarlıklara da yardımcı olunabileceğini ifade eden Nuhut, “başkanlar başka işlerle uğraşınca bu yapılması gerekenlere zaman ayıramıyorlar . 31 Mart’tan itibaren belediyenin kapıları sonuna kadar açılacak ve yaşanan sıkıntıları engelli dernekleri ile görüşerek çözeceğiz” dedi.

Spastik ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Neslihan Hüsülüoğulları da konuşmasında zihinsel engellilerin kötülük bilmediğini kaydederek, sosyalleşmelerinin çok zor olduğunu ailelere de bu konuda büyük önem düştüğünü dile getirdi. Ailelerin tek düşüncesinin kendilerinden sonra çocuklarının durumunun ne olacağı konusu olduğunu anlatan Hüsülüoğulları, “bende bir engelli annesiyim bu nedenle sorunlarını çok iyi anlayabiliyorum. Toplumdaki engellilerin oranı %13 civarında ancak bakıldığında eğitim ve hayata hazırlayacak kurumlar açısından hala eksikler var” diye konuştu.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ise CHP’nin merkezinde insan bulunduğunu anlatarak, belediye Başkanına isteyenlerin ulaşabilmesi gerektiğini ancak, sorunların çözümü konusunda belediye başkan yardımcılarının da görevlendirilebileceğini böylelikle başkanların görevlerine daha iyi odaklanıp çalışmalarının mümkün olabileceğini dile getirdi.
(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 17.02.2014 22:59