“En az bir yabancı dil öğrenin”

Üniversitemizde “CV Hazırlama, İş Arama Yöntemleri ve Mülakat Deneyimi” Konferansı Yapıldı

Güncel 01.05.2018, 00:22
655
“En az bir yabancı dil öğrenin”

Hitit Üniversitesi’nde “CV Hazırlama, İş Arama Yöntemleri ve Mülakat Deneyimi” konulu konferans yapıldı.

Üniversitenin Bahar Etkinlikleri ve Mezuniyet Töreni kapsamında Rektörlük Erol Olçok Konferans Salonu’nda Öğr. Gör. Süleyman Sözer Kırca’nın konuşmacı olarak katıldığı “CV Hazırlama, İş Arama Yöntemleri ve Mülakat Deneyimi” konulu konferansta öğretim görevlileri ve öğrenciler hazır bulundu.

Konferansta, CV’nin özgeçmişin tanımının ardından Öğr. Gör. Süleyman Sözer Kırca, CV’nin içermesi gereken bölümler hakkında bilgi verdi. Konferansta Öğr. Gör. Kırca, CV’nin genel yapı ve sayfa düzeni, tipik CV yazım hataları ve alternatif CV yazım türlerine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

CV hazırlamadan önce yapılması gerekli olanları açıklayan Kırca, “Amaçlarınızı belirleyin. Firma ve pozisyon hakkında bilgi sahibi olun. Başvurduğunuz firma ve pozisyonu tercih etmenizdeki nedenleri saptayın. Bilgi ve becerilerinizin farkına varın. Kararlılık ve istekliliğinizi ortaya koyun” dedi.

Mülakata hazırlık aşamasında görüşmeye gitmeden önce, mümkünse mülakatı yapacak kişinin isim, pozisyon ve görevinin öğrenilmesi gerektiğini belirten Kırca, “Mülakat yerini ve adresini tam olarak öğrenin. Firma hakkında detaylı bilgi edinin. Görünüm ve kıyafet seçiminiz önemlidir. Sizi zor duruma sokabilecek her türlü soruya hazırlıklı olun. Bekleme odasındaki davranışlarınızda dikkatli olun. Unutmayın ki görüşme yapmak geliştirilebilir bir beceridir. Mülakat sırasında ise görüşme odasına giriş ve ilk izlenim, göz teması, dinleme-iletişim ve beden dili, soruların cevaplanması, heyecan, stres kontrolü ve portfolio önemlidir.

Zaman; alınıp satılamaz, biriktirilemez, başkasından aktarılamaz, depolanamaz, üretilemez çoğaltılamaz ve değiştirilemez. İyi tanımlanmamış amaçlar veya hiç tanımlanmamış amaçlar yani nereye varmak istediğinizi bilmiyorsanız, pek çok eylem sizi rastlantısal yerlere götürecektir, zamanın işlere paylaşımındaki yanlışlıklar, yarına bırakma eğilimi, işlerin hepsini birden yapma isteği ve ayrıntıya çok önem vermek yani işi düşünmek kadar yapmakta önemlidir. Bunlara ek olarak, düzensiz çalışma, disiplinsizlik, başkalarını incitmek, küstürmek korkusu, “Hayır” diyememek, dinlemesini bilmemek, yavaş okumak ve çevrede çalışmaya yoğunlaşmayı engelleyen objelerin varlığı olarak sıralayabiliriz” dedi.

Yabancı dilin kesinlikle olması gerektiğini belirten Kırca, dünyanın her köşesinde insanların İngilizce ile rahatlıkla iletişim kurabildiğini, maddi imkansızlıkları bahane ederek yabancı dil öğrenmenin ertelenmemesi gerektiğini kaydetti. Yurt dışına çıkılmasını tavsiye eden Kırca, “Yurt dışına çıkın ve orada vakit geçirin. Bu yurt dışı tecrübesinin maliyetini devlete, Avrupa Birliği’ne, sponsorlara, sivil toplum örgütlerine yükleyin. Çünkü onlar uygun projelerle gidildiği takdirde, bu maliyeti üstlenmeye razılar. Yurt dışında yabancı dilinizi geliştirmeniz, farklı kültürler tanımanız ve yeni çevreler edinmeniz sizde büyük farklılıkları ortaya koymanızı sağlayacaktır. Düzenli, spor yapın. Dans etmeyi öğrenin. En az bir enstrüman çalabilmeli ve en az üç yerli 3 yabancı ressamın eserlerini tanıyın. Farklı tarzlarda okumalar yapın, tiyatro ve operaya gidin, ülkenizi coğrafyasını tanıyacağınız fırsatları kaçırmayın, mesleğiniz ile ilgili günceli takip edin. Sivil toplum örgütlerinde görevler alın. Sosyal sorumluluk projelerinde aldığınız görevler iletişim ağınızı genişletecek ve sizlere yeni iş olanakları sağlayacaktır. Kesinlikle staj yapın ve maddi durumunuz ne olursa olsun part-time çalışın. Fırsatları sürekli kovalayın ve networking kavramı ile haşır neşir olun” şeklinde önerilerde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-6°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@