Emlak Vergisi’nde son gün 31 Mayıs

Bina, arsa ve araziler için yılda iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs Perşembe günü sona eriyor.

Emlak Vergisi’nde son gün 31 Mayıs

Bina, arsa ve araziler için yılda iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs Perşembe günü sona eriyor.

24 Mayıs 2018 Perşembe 22:59
Emlak Vergisi’nde son gün 31 Mayıs

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, “Vatandaşlarımızın ödemelerini son günlere bırakmazlarsa Ramazan gününde daha rahat ödeme yapabilirler. Ödemeler belediye veznelerinden, banka şubelerinden, anlaşmalı fatura tahsilat merkezlerinden ve PTT şubelerinden yapıldığı gibi, www.corum.bel.tr resmi internet sayfamızdan da online ödeme imkanı bulunmaktadır” dedi.

BELEDİYE VEZNELERİ HAFTA SONU AÇIK

Yabacıoğlu, “Hafta içerisinde yoğun olan ödeme imkânı bulamayan hemşehrilerimizin daha sakin bir ortamda işlerini görebilmeleri için Belediye veznelerini Emlak servisimiz ve diğer ilgili birimlerimiz 26-27 Mayıs Cumartesi ve Pazar günleri açık olup halkımıza hizmet verecektir” şeklinde konuştu.

2018 EMLAK VERGİ BORÇLARI YAPILANDIRMAYA GİRMİYOR

Yabacıoğlu, 2018 yılı bina, arsa ve arazi için tahakkuk eden vergilerin yapılandırmaya girmediğini söyledi.

“Bilindiği üzere 17.05.2018 tarihinde hükümetimizce vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarını yapılandırılması ve ödeme kolaylığı sağlanması amacıyla 7143 sayılı kanun Resmi Gazetede yayınlandı” diyen Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, “Bu kanunla kamu borçlarının yapılandırılarak taksitler halinde ödenmesi, faiz ve gecikme cezalarının minimum seviyelere düşmesi söz konusu. Ancak Mayıs ayı içerisinde ödenmesi gereken emlak vergisi borçları bu yasa kapsamına girmemektedir. Yasa 31.03.2018 tarihinden önceki vergi ve diğer borçları kapsamaktadır. Dolayısı ile emlak vergilerimizin 31 Mayıs tarihine kadar ödenmemesi durumunda gecikme faizi ilave olacaktır” dedi.

SANAYİ SİTELERİNDEKİ DÜKKÂNLARA EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ

Geçtiğimiz aylarda Organize Sanayi Bölgesi ve Sanayi Sitelerindeki işyerleri için Emlak Vergisi muafiyeti getirildiğini, muafiyetin 2018 yılından itibaren başladığını belirten Yabacıoğlu, “Bu yıldan önceki borçların ödenmesi gerekmektedir. Muafiyet den faydalanabilmesi için Belediyemiz emlak servisine dilekçe ile ekinde istenilen işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, çevre temizlik vergisi mükellefi olduğuna dair belgelerinde verilmesi gerekmektedir. Bu durumu daha önce odalarımız aracılığı ile esnafımıza duyurmuştuk. İstisnadan faydalanabilmeleri için tekrar duyurmuş olalım” dedi.

(Haber Merkezi)