Emek Gençliği Erdal Eren’i andı

Çorum Emek Gençliği, idam edilişinin 34’üncü yıldönümünde Erdal Eren anması düzenledi.

Emek Gençliği Erdal Eren’i andı

Çorum Emek Gençliği, idam edilişinin 34’üncü yıldönümünde Erdal Eren anması düzenledi.

15 Aralık 2014 Pazartesi 00:55
Emek Gençliği Erdal Eren’i andı
Çorum Emek Gençliği, idam edilişinin 34’üncü yıldönümünde Erdal Eren anması düzenledi.
Emek Gençliği tarafından yapılan çağrı doğrultusunda Özdoğanlar önünde toplanan gençler, buradan Emek Partisi İl Örgütü önüne kadar yürüdüler. “12 Eylül’de astınız. Haziran’da ve Kobane’de katlettiniz. Erdal Eren işçi sınıfının enternasyonalist mücadelesinde yaşıyor” yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte sık sık, “Denizlerden Erdal’a gençlik emeğin saflarında”, “Erdal Eren yaşıyor, parti savaşıyor”, “Faşizme ölüm, halka hürriyet” sloganları atıldı.
EMEP İl Başkanı Meliha Üşüdür, Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün ve parti üyelerinin de destek verdiği eylemde bir konuşma yapan Emek Gençliği Temsilcisi Emre Gökmen, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından bütün hukuksuzluklara rağmen korkusuz, inançlı, kararlı bir gencin idam edildiğini belirterek, “Erdal Eren 13 Aralık 1980'de şimdi Erdal'ı hatırlamayan, hatırlamak istemeyen iki üç paşanın emriyle darağacına gönderildi. Erdal Eren burjuva gericiliğine karşı, işçi sınıfının saflarında mücadele eden bir genç olduğu için katledildi. Erdal'ın idamı tüm iktidarı elinde bulunduran sermaye sınıfının,17 yaşında bir gençten ve onun şahsın Türkiye gençliğinden korkusunu da simgeledi” dedi.
34 yıl sonra tüm ülkede darbe koşullarını aratmayan baskıcı ve şiddet ortamıyla hâlâ karşı karşıya olduklarını belirten Gökmen, “Gezi’de binlerce gencin özgürlük ve demokrasi talebi polis şiddetiyle engellenmeye çalışılmıştır. Sadece engellemeyle kalınmamış herkesin gözünün önünde bütün gençlerin canlarına kastedilmiştir. Ali İsmail, Ethem, Berkin, Abdullah, Medeni, Ahmet, Mehmet demokrasi ve özgürlük talepleri için bütün Türkiye ve dünya halklarının gözü önünde "emri ben verdim" diyenler tarafından katledilmiştir. Bu gençlerin katilleri hâlâ korunmakta, mücadele eden kesimler hakkında davalar açılmaktadır” şeklinde konuştu.
Kobane olayları sırasında 80 darbesini aratmayacak şekilde aradan 34 yıl geçmesine rağmen ilk defa sıkıyönetim ilan edildiğini ve 40’ın üzerinde insanın yine devlet ve onun kontrgerilla güçleri tarafından katledildiğini belirten Emre Gökmen, “Kobane’de Selahaddin Adın gibi çok sayıda genç, yaşlı, kadın arkadaşlarımız IŞİD zulmüne direnmiş, orda yaşamını yitirmiştir” ifadelerini kullandı.
Sermayedarların ve onun hükümetinin uyguladığı baskıcı, şiddete dayalı, halktan değil burjuvaziden yana politikalarına karşı işçi hareketlerinin yükselişe geçtiğini kaydeden Gökmen, “Bu da göstermektedir ki Erdal'ı asanlar onu öldürerek mücadele bitecek, Erdal gerçekten ölecek sandılar. Bunların hiç birisi gerçekleşmedi. Erdal Eren, Gezi’de, Kobane’de, işçi grevlerinde, Soma’da, Ermenek’te ölmediğini işçi sınıfının mücadelesinde, gençlerin, halkın özgürlük mücadelesinde yaşadığını bir kez daha göstermiştir. Biz de Denizlerden, Erdallardan, İmranlardan aldığımız güçle, birikimle bizlere bıraktıkları mücadele bayrağını daha da yukarılara taşımaya, kurmak istedikleri dünyayı kurmaya sonuna kadar devam edeceğiz. 34 yıl içerisinde gençleri sadece katlediş şekilleri değişen burjuva hükümetlerine karşı işçi sınıfının özgürlük mücadelesinin yanında olacağız” dedi.
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 15.12.2014 00:56