“Ekmek israfı günümüzün en önemli sorunlarından”

Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğrencileri, ekmek israfına dikkat çekmek için Hürriyet Parkı’nda bir etkinlik düzenledi. İsraf edilen ekmeğin ekonomik boyutu hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan minik öğrenciler, alınacak önlemler hakkında da tavsiyelerde bulundu.

Güncel 18.11.2014, 23:06 18.11.2014, 23:09
928
“Ekmek israfı günümüzün en önemli sorunlarından”
Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği “Ekmek İsrafı” konulu proje kapsamında, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğrencileri Hürriyet Parkı’nda etkinlik düzenledi.

Taşıdıkları döviz ve pankartlarla okullarından Hürriyet Parkı’na kadar yürüyen okul öğrencileri ve öğretmenler, toplumsal duyarlılık oluşturmak ve farkındalığı artırmak amacıyla PTT önünde çeşitli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizdeki ekmek israfına dikkat çeken öğrenciler, israf edilen ekmeğin ekonomik boyutu hakkında da çeşitli bilgiler verdi. ‘Ekmek İsrafı’ konulu şiirlerin de okunduğu etkinlikte minik öğrenciler ayrıca, vatandaşlara broşür dağıtarak bilgilenmelerini de sağladı.

Ardından günün anlam ve önemi hakkında açıklamalarda bulunan Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu Müdürü Haydar Deveci, toplumda duyarlılık oluşturmak amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi.

“EKMEK İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN ÇORBA PİŞİRİN”
Ekmek israfı ile mücadele konusunda ev hanımlarına büyük görev düştüğünü belirten Deveci, “Ekmek israfına karşı ne tür önlemlerin alınabileceğini vatandaşlarımıza aktarmaya çalıştık. Velilerimiz bayat ekmeklerden çeşitli yiyecek ve tatlılar yaptı. Bugün gördük ki; bayat ekmeklerden çok lezzetli yiyecekler yapılabiliyormuş. Çok fazla ekmek tüketen ve bir o kadar da israf eden bir toplumuz. O yüzden ekmek israfı ile mücadele konusunda ev hanımlarına büyük görev düşüyor. Örneğin, ekmekleri dilimleyerek tüketmek ekmeğin israf olmasını önler. Ayrıca ev hanımlarımız, en az bir öğünde çorba pişirirlerse ekmeklerin israf olmasını engellerler” diyerek çeşitli tavsiyelerde bulundu.

“EKMEK İSRAFI GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN”
Etkinliğe katılarak, okul öğrencileri, öğretmenler ve velileri tebrik eden Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ise, “Ekmek israfını görmezden gelme lüksümüz yok. Günümüzün önemli sorunlarından bir tanesi olan bu israfa dur dememiz lazım. Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğrencilerinin bu etkinliğinin diğer okullarımıza da örnek olmasını diliyorum” dedi.

Etkinliğin sonunda, öğrenci velilerinin bayat ekmekten yaptıkları yiyecekler etkinliğe katılan vatandaşlara ikram edildi.


(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@