“Eğitime ayrılan pay arttıkça gelecek umutlarımız da artıyor”

Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Güncel 24.11.2016, 21:47 25.11.2016, 02:56
478
“Eğitime ayrılan pay arttıkça gelecek umutlarımız da artıyor”

Öğretmenlerin insanı en ideal şekilde eğitmek suretiyle Yeni Türkiye ve geleceğin dünyasını inşa etmek gibi son derece kutsal bir vazifeyi icra ettiğini söyleyen Uslu, “Bizim kültürümüzde, ‘öğretmenlik’ sıfatı, sadece bir mesleği tanımlamak için kullanılmaz. Türk Milleti, öğretmenliğe, bir meslek olmanın ötesinde, adeta kutsallık atfetmiştir. ‘Bir harf öğretenin kölesi olma’ deyimi, herhalde başka kültürlerde olmayan bir bakış açısını yansıtmaktadır.

Kültür dünyamızdaki bu müstesna yere rağmen, öğretmenlerimizin halen çözülememiş sorunları bulunduğu da bir gerçektir. Esasen öğretmenlerimizin sorunlarını, eğitim sistemimizin sorunlarından bağımsız düşünemeyiz. Şöyle bir 10-15 sene önce, ülke bütçesinden eğitime ayrılan pay, savunma harcamalarının çok gerisinde kalırdı. AK Parti Hükümetleri bu olumsuz tabloyu değiştirmiştir. Son yıllarda, bütçeden en büyük pay eğitime ve sağlığa ayrılmaktadır ki, bu durum geleceğe dönük umutlarımızı artırmaktadır” dedi

Bugün ilk ve ortaöğretim kurumlarında, 18 milyonu aşkın öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Uslu, üniversiteler ve açık öğretim kurumlarının da dikkate alındığında, toplam öğrenci sayısının 20 milyonu aştığını kaydetti. Bu rakamın, AB üyesi 27 ülkeden 20’sinin nüfusundan daha fazla olduğuna dikkat çeken Salim Uslu, böylesine büyük nüfusa kaliteli ve düzgün bir eğitim vermenin, ciddi maliyetleri bulunduğunu ancak öbür taraftan, bu genç ve dinamik nüfusun, milletin ‘parlak geleceğinin’ teminatı olduğunu vurguladı. Uslu, mesajında şunları dile getirdi: “Türkiye, eğitim çağındaki genç nüfusa ne kadar kaliteli eğitim verebilirse, o ölçüde ‘büyük devlet’ olacaktır. Bu büyük hedefe ulaşmada, Millî Eğitim camiamızın temel direği olan öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Her öğretmen, çocuklarımız için, geleceğimiz için bir umut ışığıdır. Bu vesile ile öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Türk eğitimine yıllarını vermiş emekli öğretmenlerimize de sağlık, huzur ve esenlikler temenni ediyor, hayatını kaybeden bütün eğitim camiası çalışanlarına ve öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@