“Dünya üniversitesi olmak için çalışıyoruz”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Üniversite’nin her alanda büyük bir aşama kaydettiğini belirterek, “Göreve geldiğimde İnkılâp Tarihi dersi vermek üzere liseden hoca isteyen bir konumdayken şimdi açık kalp ameliyatı yapan öğretim üyelerine sahip bir üniversite olduk.” dedi. Rektör Alkan, İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumuna katılarak Meclis üyelerine Üniversite’nin gelişim sürecini anlattı.

Güncel 03.12.2014, 00:07 03.12.2014, 00:09
766
“Dünya üniversitesi olmak için çalışıyoruz”
İl Genel Meclisi, Aralık ayının ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Halil İbrahim Kaya başkanlığında dün saat 13:30’da yapılan oturum, açılış yoklaması ile başladı. İl Genel Meclisi’nin bir önceki birleşimine ait tutanak özetinin okunmasının ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Meclis Üyeleri’ne bir sunum yaptı.

Rektör Alkan, 1976 yılında Türkiye’de açılan 13 Meslek Yüksek Okulu’ndan biri olarak temelleri atılan Üniversite’nin son 3 yıldır hızlı bir gelişim süreci yaşadığını vurguladı.

Göreve geldiği zaman Hitit Üniversitesi’nin 7 bin 500 öğrencisi bulunduğunu belirten Alkan, bu sayının 2014 yılında 14 bini aştığını söyledi.

Reha Metin Alkan, şu an itibarıyla 7 fakülte, 3 enstitü ve 3 araştırma ve uygulama merkezi bulunan Üniversitesi’nin öğretim kadrosunda da büyük gelişim sağlandığını dile getirerek, “Göreve geldiğimde İnkılâp Tarihi dersi vermek üzere liseden hoca isteyen bir konumdayken şimdi açık kalp ameliyatı yapan öğretim üyelerine sahip bir üniversite olduk.” dedi.

Önümüzdeki süreçte Veterinerlik Fakültesi, Turizm Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi gibi yeni bölümlerle büyümelerini sürdüreceklerini ve şu anda tüm önceliği Tıp Fakültesi’ne verdiklerini ifade eden Rektör Alkan, göreve geldiklerinde 70 olan bölüm sayısını 3,5 yıllık sürede 160’a çıkardıklarını bildirdi.

Dünyanın farklı ülkelerinden 50 üniversite ile eğitim ve araştırma işbirliği protokolleri imzaladıklarını anlatan Alkan, Hitit Üniversitesi’nin 3 farklı kıtadan 97 yabancı uyruklu öğrencisi olduğunu kaydetti. Rektör Alkan, “Dünya Üniversitesi” olmak için büyük bir mesai harcadıklarının altını çizdi.Rektör Alkan’ın sunumundan sonra Meclis’in diğer gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

İlk olarak 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 64. Maddesinin a bendi gereğince, Plân Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü bütçesinin Çıraklık ve Yaygın Eğitim Kurumları Onarım Gideri ekonomik kodunda bulunan 10,441,64 TL. ödeneğin alınarak, Boğazkale ilçesi Halk Eğitim Merkezi Kilim Sergi Atölyesi genel onarımı için kullanılmak ve Birlik eliyle yaptırılmak üzere Boğazkale Köylere Hizmet Götürme Birliği hesabına aktarılması oylanarak kabul edildi.

Daha sonra Sungurlu’ya bağlı Beşdam ile Boğazkale’ye bağlı Yanıcak köylerine ait köy yerleşik alanı ve civarı sınır tespiti ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nca hazırlanan raporlar görüşüldü.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından İl Genel Meclisi Toplantısı, kapanış yoklaması ve bir sonraki toplantı gününün belirlenmesi ile sona erdi.
(Recep SERBES)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@