“Dini değerlere değil, bunları rant olarak kullananlara karşıyız”

Eğitim İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, Diyanet Sen Çorum Şubesi’nin önceki gün “4-6 yaş grubu çocukların Kur’an kursu eğitim programına” açılan dava hakkında düzenlediği basın toplantısında Eğitim-İş’e yönelik yapılan ifadelere sert bir dille yanıt verdi.

Güncel 23.06.2019, 22:00
621
“Dini değerlere değil, bunları rant olarak kullananlara karşıyız”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asli görevi olmadığı halde Anayasa’da yer alan laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine aykırı olan en önemli uygulamalarından birinin de 4-6 yaş grubu çocukların Kur’an kursu eğitimi adı altında yürüttüğü faaliyetler olduğunu kaydeden Yaşar, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Bu faaliyetler Anayasa’ya, yasalara ve yargı kararlarına aykırı olmakla beraber geleceğimiz olan çocuklarımızı, yani geleceğimizi ipotek altına alacak niteliktedir.

Buna asla izin vermemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı bırakın karşı çıkmayı destekler bir tavır sergilemektedir. 4-6 yaş grubu çocuklarımız okul öncesi eğitim çağında, laik, bilimsel, demokratik eğitim ilkelerine uygun eğitim görmeleri gerekirken ve bu görev devlet adına Milli Eğitim Bakanlığı’nın iken bu görevi devredercesine hareket etmesi kabul edilemez. Bu uygulama Tevhid-i Tedrisat’a, Anayasaya ve yasalara aykırı olup, hiçbir kurum ya da kuruluş MEB’in görevi olan öğretim programı hazırlamak ya da uygulamak yetkisine sahip değildir

Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptığımız, bu eğitimlerden vazgeçmesi, bu eğitimleri iptal etmesi, öğretim programını kaldırması yönündeki başvurumuza kayıtsız kalınması nedeniyle, sendikamız Genel Merkezi tarafından 4-6 yaş grubu çocuklar için Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen öğretim programının öncelikle yürütmesinin durdurulması ardından iptal edilmesi için Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

Bunun üzerine bir sözde sendikanın yaptığı toplantıda sendikamıza haksız ithamlarda bulunduğu, suçladığı ve sendikamızı kendi sıfatları ile anmaya çalıştığını basın aracılığıyla öğrenmiş bulunuyoruz. Eğitim İş Sendikası kurulduğu günden beri laik, çağdaş, bilimsel ve parasız kamusal eğitim için mücadele etmekte, bu yolda da devam edecektir.

Eğitim İş hiçbir zaman insanların inançlarının karşısında olmamış, daima saygılı olmuştur. Eğitim İş dine ve dini değerlere değil, bu değerleri kullanarak ekonomik ve siyasal rant elde etmek isteyenlerin karşısında olmuştur. Eğitim İş dine değil, dinden çıkar elde etmeye çalışırken bu yüce değerleri anlamsızlaştıranlara karşıdır. Eğitim İş’i dinsizlikle veya darbecilikle suçlayanların gözlerini açarak arkalarına bakmalarını öneririz.

Eğitim İş aleyhinde konuşan sözde sendikalara sendikacılığın bu olmadığını ve sendika olarak hukuksal ve demokratik alanda örgütlülüğümüzden gelen güçle mücadeleyi sürdüreceğimizi ve tek bir geri adım atmayacağımızı hatırlatmak isteriz.” (Ömür SOYTEMİZ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@