“Defterdar tasdik işlemleri sadece noter işlemi olarak algılanmasın”

En çok Aralık ayında defter tasdiklerinde sorunlar yaşadıklarını, defter tastiki ile ilgili yapılan ön çalışmaların Aralık ayında meslektaşlara fazlasıyla ve ekstra iş yüklediğini belirterek, defter tasdiklerinin sadece noter olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Yıldırım, “Serbest muhasebeci ve mali müşavirler, sermayeden çok şahsi mesai, ilmi ve mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ticari niteliği olmayan işleri yapıyor” dedi.

Güncel 24.12.2014, 00:41 24.12.2014, 01:42
928
“Defterdar tasdik işlemleri sadece noter işlemi olarak algılanmasın”
ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, Dikiciler ve Kunduracılar Esnaf Oda Başkanı Hasan Coşgun ve Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Recep Gür, Çorum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret ederek, Oda Başkanı Muzaffer Yıldırım ile görüştüler.
Ziyarette, yıl sonu defter tasdikleri ile ilgili olarak esnafa kolaylıklar gösterilmesini, ayrıca basit usul vergi mükelleflerinin yaptıkları çalışmalarda belge basımlarının matbaalarda yapıldığını, bu uygulamanın yanlış olduğunu belirten ÇESOB Başkanı Kılıç, esnafın belge basımı için odalara yönlendirilmesini talep ederek, esnafın vergi ve sosyal güvenlik konularında karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
SMMMO Başkanı Muzaffer Yıldırım ise; esnafın kendilerinin müşterisi ve velinimeti olduğunu ifade ederek, esnaf ve sanatkarın kalkınmada büyük rollerinin bulunduğunu, meslek mensupları olarak ellerinden gelenin fazlasıyla yaptıklarını, en çok Aralık ayında defter tasdiklerinde sorunlar yaşadıklarını, defter tastiki ile ilgili yapılan ön çalışmaların Aralık ayında meslektaşlara fazlasıyla ve ekstra iş yüklediğini belirtti. Defter tasdiklerinin sadece noter olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Yıldırım, “Serbest muhasebeci ve mali müşavirler, sermayeden çok şahsi mesai, ilmi ve mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ticari niteliği olmayan işleri yapıyor” dedi.
Çalışma usul esasları yönünden yıl içinde yapılan işletme giderlerinin işletmelerce karşılanması gerektiğini kaydeden Yıldırım, “Bu nedenle her yıl odalarımızın asgari ücret tarife komisyonu tarafından yapılan piyasa araştırması neticesinde Danışma Meclisi’nde alınan karar gereği defterlerin kırtasiye masrafları, diğer çeşitli harcamaların sözleşmeye ait damga vergilerin ticaret sicil tasdiknamelerinin harç bedelleri vb. 2015 yılı mükellefin işi ile ilgili giderlerin asgari maliyetleri belirlenerek ve bu rakamlar işyeri kapasiteleri göz önünde bulundurularak asgari tarife tavsiye niteliğinde belirlenmektedir” şeklinde konuştu.
2015 yılı defter tasdiklerinin çevre iller baz alındığında Çorum’da daha da düşük ücret belirlendiğinin kamuoyu tarafından bilindiğini ifade eden Yıldırım, “Belirlenen ücretlerde Ocak ayı kapanış tasdik ücretleri dahil değildir” dedi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@