Dedesli’den coşkulu gece

Çorum’da 12 köyün bir araya gelerek kurduğu Dedesli Ovası Türkmen Dernekleri tarafından organize edilen birlik ve dayanışma gecesi coşkulu geçti.

Dedesli’den coşkulu gece

Çorum’da 12 köyün bir araya gelerek kurduğu Dedesli Ovası Türkmen Dernekleri tarafından organize edilen birlik ve dayanışma gecesi coşkulu geçti.

27 Mart 2018 Salı 00:06
Dedesli’den coşkulu gece

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, CHP İl Genel ve Belediye Meclisi üyeleri, İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy ile çok sayıda çok sayıda yurttaşın katıldığı gece, Yıldız Park Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yağız Sefa Kamsız’ın sunduğu gecede Dernek Başkanı Mehmet Ali Yıldırım, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi birer konuşma yaptılar.

Türkiye’nin önemli bir seçim sürecine girdiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, “2019 seçimleri Türkiye için varlık yokluk seçimidir. Türkiye için tek bir adam ile Atatürk Cumhuriyeti olarak devam edip etmemesi arasında bir tercihtir” dedi.

AKP ile MHP’nin baraj ittifakı yaptığını anımsatan Yedekçi, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Birileri barajın altında kaldığını gördüğü için baraj ittifakı yapıldı. Seçimde oy kullanma oranı yüzde 85’in üzerine çıkıldığında, onların çalmalarını da hesap edersek biz seçimi kazanıyoruz. Şu anda oy oranımız yüzde 60’tır. Onların oy oranı ise yüzde 40’tır.

Bu şanlı coğrafyada emperyalist güçlerin istediklerini yapmasına izin vermeyeceğiz. Tıpkı şeker fabrikalarının satılmasına izin vermeyeceğimiz gibi. Bu konu sadece Çorum’un konusu değil, Çorum’un şeker fabrikasına sahip çıkma meselesi değil. Bu gerçekten bir millet meselesidir. Buna yürekten sahip çıkmak zorundayız. Bir emperyalist şirket istiyor diye nişasta bazlı şekere çocuklarımızı ve kendimizi mahkûm etmeyeceğiz. Bu konuda daha yüksek sesle haykırmalıyız.

Kimse korkmasın. Onlar güçlü değiller. Sadece çok fazla korkuyorlar ve bunun için çok fazla ses çıkarıyorlar. Aslında ateş olsa cürümleri kadar yer yakarlar ama insanları korkutuyorlar. Şimdi basını da satın aldılar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, istedikleri yasayı çıkarsınlar, halkın gücünün önünde hiç kimse duramaz. 2019’da aydınlık Türkiye’yi hep birlikte omuz omuza kuracağız.”

Çorum Milletvekili Tufan Köse ise Türkmenler’in üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını belirten, gerek eski Genel Başkan Deniz Baykal, gerekse de şimdiki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nin Türkmen şenliklerine katılarak yurttaşlarla bir araya geldiğini anımsattı.

Konuşmaların ardından ablası Gülsün Karababa’yı Sivas katliamında kaybeden halk müziği sanatçısı Zeynep Karababa sahne aldı. Katılanlara türkü dolu bir gece yaşatan Karababa, deyişleri ve türküleriyle büyük beğeni topladı.

Gece müzik eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlerde son buldu.

(Taner ŞİMŞEK)