“Daha az enerji ile daha çok üretim yapmalıyız”

Daha az enerji ile daha çok üretim yapmanın yollarını beraber aramaları gerektiğini ifade eden Mercan, “Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 75’i ithal. Suyumuz var, rüzgârımız var, güneşimiz var, çöpümüz var. Tüm bu enerji kaynaklarımızı topladığımızda ancak tükettiğimiz enerjinin yüzde 25’ini karşılandığını görüyoruz” dedi.

Güncel 02.12.2014, 23:48 02.12.2014, 23:49
432
“Daha az enerji ile daha çok üretim yapmalıyız”
Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Mercan, sanayi olarak Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesi olan Çorum’dan enerji verimliliği ile ilgili kredi başvurusunun yapılmadığını söyledi.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK-TMK) tarafından UNDP GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile düzenlenen “İl İl Enerji Verimliliği Projesi” toplantısında konuşan Mercan, “Türkiye’de enerji verimliliği ile ilgili hibe krediler var. Bu kredilere birçok şehir müracaat ediyor. Çorum, sanayi olarak Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesi ancak bir tane bile kredi başvurusu yok” dedi.

Daha az enerji ile daha çok üretim yapmanın yollarını beraber aramaları gerektiğini ifade eden Mercan, “Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 75’i ithal. Suyumuz var, rüzgârımız var, güneşimiz var, çöpümüz var. Tüm bu enerji kaynaklarımızı topladığımızda ancak tükettiğimiz enerjinin yüzde 25’ini karşılandığını görüyoruz. Enerjimizin yüzde 75’i ise doğalgaz ve petrolden sağlanıyor. Bu çok büyük bir oran. Dünyada böyle bir oran yok” şeklinde konuştu.

Enerji verimliliği sektörünün büyük bir sektör olduğunu kaydeden Mercan, “Çorum gibi sanayisi kuvvetli ve enerji tüketimi yüksek olan bir bölgede enerji verimliliği ile ilgili projelerin hayata geçirilmesini arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@