“Cumhuriyet fiilen ortadan kalkacak”

CHP İl ve Merkez İlçe Örgütü, halk oylamasında neden “hayır” verilmesine ilişkin olarak yurttaşları bilgilendiriyor.

Güncel 26.02.2017, 22:29 26.02.2017, 23:51
592
“Cumhuriyet fiilen ortadan kalkacak”

Semt pazarlarında dağıtılan “Neden Hayır” yazılı bildiride, Anayasa’da yapılmak istenilen değişiklikle birlikte tek adam rejiminin kurulacağına dikkat çekilerek, “Tek adam, hem hükümet, hem meclis, hem de mahkeme olacak. Rejim değişecek. Cumhuriyet fiilen ortadan kalkacak” ifadelerine yer veriliyor.

Başkan olan kişinin aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacağının belirtildiği bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Devlet, parti devleti olacak. Başkan senin partinden değilse devlet kapısında yerin olmayacak.

Başkan, kanun yerine geçen kararname çıkarabilecek. Meclis’i feshedebilecek. Meclis’in ve milletvekillerinin etkisi ve yetkisi olmayacak. Her şeye bürokrasi hâkim olacak. Seçtiğin milletvekilinden hizmet istemeyeceksin.

Başkan, başkan yardımcıları ve bakanlar, suç işlemeleri halinde 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak. Hâkimler ve savcılar, başkanın sözünden çıkamayacak.

Ekonomi, piyasa, ücretler, maaşlar tek adamın keyfine kurban edilecek. Kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksullukla birlikte çöküş gelecek. Tek adamın aklı her şeyin üstünde olacak. Devlet ve toplum hayatında danışma, ortak akıl, uzlaşma gibi yöntemler olmayacak. Çatışma, kutuplaşma ve terör için en uygun zemin oluşacak.

Camiye, kışlaya, adliyeye, okula siyaset girecek. Buraların hepsi “başkanın partisine” göre düzenlenecek. Başkan, devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek. Başkan, padişahlarda dahi olmayan, Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak.” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@