Çorum’un “Volkswagen” girişimi hız kesmemelidir

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) edindiği bilgilere göre, Alman otomotiv devi Volkswagen'ın, yeni fabrikasının nerede kurulacağı konusunda kararını Kasım sonunda vermesi bekleniyor. En güçlü iki adayın Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirtilirken, nitelikli eleman potansiyeli ve dağıtım yapısı açısından Türkiye'nin şansının yüksek olduğu düşünülüyor.

Çorum’un “Volkswagen” girişimi hız kesmemelidir

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) edindiği bilgilere göre, Alman otomotiv devi Volkswagen'ın, yeni fabrikasının nerede kurulacağı konusunda kararını Kasım sonunda vermesi bekleniyor. En güçlü iki adayın Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirtilirken, nitelikli eleman potansiyeli ve dağıtım yapısı açısından Türkiye'nin şansının yüksek olduğu düşünülüyor.

15 Nisan 2019 Pazartesi 01:18
Çorum’un “Volkswagen” girişimi hız kesmemelidir

Bilindiği gibi, gazeteniz ÇORUM HABER, bu dev yatırımın Çorum’a kazandırılması için aylarca yayın yaptıktan sonra, yerel seçim sürecinde, kampanyaya bir süre ara verdi.

İş dünyasında bu kampanyaya öncülük eden Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da iletti ve Çorum’un bu yatırıma neden daha uygun olacağını anlattı. Erdoğan da, bu bilgiler ışığında konuyu yeniden değerlendireceğini ifade etti.

Yine hatırlanacağı üzere, ÇORUM HABER, kuzey-güney ve doğu-batı akslarının kesişme noktasında bulunan Çorum’un, Marmara bölgesinde yoğunlaşmış olan otomotiv sektörünün Anadolu’nun içlerine çekilmesi açısından en uygun yer olduğunu savunuyor. Ayrıca, “Çorum üretim üssü, Samsun Limanı dünyaya çıkış kapısı” şeklindeki Özal döneminden kalma formülün de en doğru “bölgesel kalkınma modeli” olduğunu sürekli ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ağırlığını koyması halinde yatırımın Türkiye’ye yönelebileceğine, devlet olarak her türlü kolaylığı vaat etmesi halinde de, yer olarak Çorum’un seçilebileceğine inanılıyor. Ve ÇORUM HABER, Çorum’un Volkswagen yatırımı ile ilgili girişimlerini , hiç hız kesmeden sürdürmesi gerektiği görüşünü bir kez daha dile getiriyor.

VOLKSWAGEN, YENİ FABRİKASI İÇİN TÜRKİYE İLE BULGARİSTAN ARASINDA SEÇİM YAPACAK

Alman otomotiv devi Volkswagen'ın yeni fabrikasının nerede kurulacağı konusunda kararını Kasım sonunda vermesi bekleniyor. En güçlü iki adayın Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirtilirken, mevcut nitelikli işçiler ve dağıtım yapısı açısından Türkiye'nin şansının yüksek olduğu tahmin ediliyor.

VW, geçen yıl Kasım ayında elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için gelecek beş yıl için 44 milyar euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 30 milyar eurosunun elektrikli araçların geliştirilmesi için ayrılacağı belirtilmişti.

Yeni fabrikası için yer arayışında olan Alman otomobil üreticisi Volkswagen'ın (VW) Türkiye veya Bulgaristan arasında seçim yapacağı belirtiliyor.

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) edindiği bilgilere göre, kararın henüz verilmediği, konunun Nisan ayı sonunda VW Denetleme Kurulunun toplantısında ele alınacağı, kesin kararın Denetleme Kurulunun Kasım ayında yapacağı toplantıda verileceği kaydedildi.

İKİ ÜLKEDE MALİYETLER DÜŞÜK

Haberde, her iki ülkede de personel giderlerinin Almanya'ya kıyasla düşük olduğu bu nedenle iki ülke arasındaki yarışın sonucunun açık olduğuna işaret edildi. Milyarlarca euro tutarındaki yatırıma ilişkin VW'den açıklama yapılmadı.

SATIŞ DEĞİL YATIRIM DA İSTENİYOR

Diğer yandan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, otomobil dergisi Automobilwoche'ye verdiği demeçte, "Türk kamuoyu VW'nin ülkeyi sadece bir satış pazarı olarak görmesini istemiyor, burada üretim yapılmasını da bekliyor" dedi.

TÜRKİYE'NİN ŞANSI YÜKSEK

Derginin haberine göre, mevcut nitelikli işçiler ve dağıtım yapısı açısından Türkiye'nin şansının yüksek olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra VW, Türkiye'deki Ford fabrikalarında minibüs üretilmesi konusunda Ocak ayının ortasında anlaşmaya varmıştı.

DİĞER SEÇENEK BULGARİSTAN

Alman otomobil üreticisinin seçenekleri arasında bulunan Bulgaristan da, yeni fabrikanın ülkede açılmasını umuyor. DPA'nın edindiği bilgilere göre, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Nisan ayı başında Sofya'ya ziyareti öncesinde VW'den bir heyet başkentte incelemelerde bulundu. Yatırımın planlandığı ülkedeki koşulların VW'nin alacağı kararda etkili olacağı belirtiliyor.

44 MİLYAR EURO YATIRIM YAPACAK

VW, geçen yıl Kasım ayında elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için gelecek beş yıl için 44 milyar euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 30 milyar eurosunun elektrikli araçların geliştirilmesi için ayrılacağı belirtilmişti. (haberler.com)

Son Güncelleme: 15.04.2019 01:19