“Çorum’un suyla ilgili 50 yıl problemi olmayacak”

Çorum’un uzun yıllar su ihtiyacını karşılayacak olan Koçhisar Barajı isale hattının ilk kısmı ihale edildi.

Güncel 08.08.2018, 22:40
606
“Çorum’un suyla ilgili 50 yıl problemi olmayacak”

Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğü tarafından 52 km uzunluğundaki Koçhisar Barajı isale hattının 13.85 km’lik ilk etabının ihalesi yapıldı. Koçhisar isale hattının tamamlanmasıyla Çorum’un 50 yıllık su ihtiyacı karşılanmış olacak. Koçhisar Barajı’ndan 900 mm çelik borularla alınacak su şehir merkezine getirilecek.

Çorum’un içme suyu sıkıntısı yaşamaması için her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Belediye Başkanı Zeki Gül, “Şehrimizin içme suyu kaynaklarını artırmak amacıyla çok önemli çalışmalar, yatırımlar yapıyoruz. Barajlarla ilgili önemli çalışmalarımız var. Bir yandan şehrimiz gelişirken artan su ihtiyacının temini, bir yandan da hemşehrilerimize kaliteli ve sağlıklı su temin edebilmek amacıyla yeni projeler geliştiriyoruz, bu projeler dâhilinde de yeni yatırımlar yapıyoruz. Bu yatırımlarımızın en kapsamlılarından birisi uzun yıllardan üzerinde çalıştığımız Koçhisar Barajı 2 kısımlı içme suyu tesisleri ve Hatap Barajı branşmanı arıtma tesisi isale hattıdır. Çorum’un tek başına içme suyu ihtiyacını karşılayabilme kapasitesine sahip olan Koçhisar isale hattının ilk kısım ihalesi yapıldı. İhaleye 7 firma katıldı. En uygun teklif 22.472.200 TL olarak verildi. İhale komisyonunun yapacağı inceleme sonrası ihaleyi alan kesin firma açıklanacak” dedi.

“540 GÜNDE TAMAMLANACAK”

Belediye Başkanı Zeki Gül, Koçhisar Barajı İsale Hattının 13.85 km’lik kısmı, yer teslimi yapıldıktan sonra 540 günde tamamlanacak dedi.

Başkan Gül, “900 mm çelik boruların döşeneceği isale hattında vana odalarını ihaleyi alan firma kendisi kuracak. Koçhisar Barajımızda yılda 12 milyon metreküp su temin edeceğiz. Bu da şehir merkezimizin %70’lik su ihtiyacını karşılayabilecek bir rakamdır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Çorum’un içme suyu ihtiyacı uzun yıllar karşılanmış olacak” dedi.

“LABORATUVAR VE SCADA KONTROL MERKEZİ’NİN YANINA 10 BİN METREKÜPLÜK DEPO İNŞA EDİLECEK”

Çorum Belediyesi’nin Bahabey Çamlığı içerisinde bulunan Laboratuvar ve Scada Kontrol Merkezi’nin yanında ihaleyi alan firma tarafından su deposu inşa edeceğini dile getiren Başkan Gül, “Bu ihalemiz içerisinde sadece isale hattımız yok. İhaleyi alan firma 10 bin metreküplük su deposu inşa edecek.

İhaleyi alan firmanın çevreye verdiği zararı karşılayacağını ve geri eski haline getireceğini belirten Gül, “İhaleyi alan firma hat içerisinde mevcut olan sanat yapılarını, vana odalarını yapımı esnasında tahrip olan asfaltı, parke yolu ve kaldırım gibi zararları da tamamen kendisi karşılayacak. Projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@