Çorumlu kadın idam edildi iddiası

Irak'ta IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle mart ayında idam cezasına çarptırılan Türkiye vatandaşı 4 kadın idam edildi.

Çorumlu kadın idam edildi iddiası

Irak'ta IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle mart ayında idam cezasına çarptırılan Türkiye vatandaşı 4 kadın idam edildi.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 00:46
Çorumlu kadın idam edildi iddiası

Sputnit’in haberine göre idam edilen kadınlardan Şükriye Ç.’nin Çorumlu olduğu iddia ediliyor.

İşte dün Rusya’ya yakın Sputnik haber sitesinde yer alan o haber:

“Irak'ta IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle Mart ayında idam cezasına çarptırılan Türkiye vatandaşı 2 çocuk annesi Rüveyda D. (25), Kübra E. (22), İpek Ö. (24) ve 1 çocuk annesi Şükriye Ç. (20), cezaların infazı kapsamında geçen hafta idam edildi. İdam edilen kadınlar Musul ve Telafer kentinde Irak ordusu güçleri tarafından yakalanmışlardı ve geçtiğimiz Mart ayında Bağdat Terörle Mücadele Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılmıştı.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

İdam edilen Türk kadınların eşlerinin de IŞİD militanı ve Türk kökenli oldukları bazılarının Musul ve Telafer'de Irak ordusu ile girdiği çatışmada öldürüldüğü öğrenildi. İdam edilen kadınların aileleri cenazeleri almak için Ankara'ya giderek Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunurken, Bakanlık cenazelerin alınması için harekete geçti.

16 KADINA İDAM CEZASI VERİLDİ

Martta Bağdat Terörle Mücadele mahkemesi, Irak güvenlik güçlerinin geçen yıl IŞİD'e yönelik Musul ve Telafer kentlerine düzenlediği operasyonlar sonrası ele geçirdiği Türkiye vatandaşı 16 kadına idam cezası vermişti. Mahkeme, geçen sene de Fas asıllı Alman vatandaşı ve İsveç vatandaşı bir kadına IŞİD üyesi olmak suçlamasıyla idam cezası vermişti.

İdam edilen kadınlardan Şükriye Ç.’nin abisi Yunus Ç., konuyla ilgili Sputnik'e konuştu. Kardeşinin idam edildiğinden şüphelendiklerini belirten Ç., şunları söyledi:

“BAKANLIK ÖLÜM GEREKÇESİNİ AÇIKLAMADI”

“Biz Çorum'da oturuyoruz. Kardeşimle birlikte bize 4 kişinin ölüm haberi geldi. Jandarma istihbarat bize kardeşim Şükriye Ç.’nin ölüm haberini verdi ama neden öldükleri konusunda detay verilmedi. Ama ölüm haberi gelen 4 kişinin idam edildiğinden şüphe ediyoruz. Çünkü Irak'ta tutuklu bulunan Türkiye vatandaşı kadınların hepsi IŞİD üyesi olmaktan müebbet hapis cezası veya idam cezası almışlardı. Irak'ta Türkiye vatandaşı 300 kadın tutuklu bulunuyor. Benim kardeşim Şükriye Ç. 2 yıl önce Irak'a gitmişti ve Türkiye vatandaşı biriyle evlenmişti, kardeşim kandırılmıştı. Kardeşim ve eşi Telafer'de yaşıyorlardı ancak Telafer IŞİD'in elinden alınınca kardeşim Peşmerge güçlerine teslim olmuştu. Peşmerge de kadınları Irak ordusuna teslim etmişti. Kardeşimi önce Hamam Ali kampında tutuluyorlardı. Kardeşim Peşmergeye teslim olurken kocası tarafından Telafer'e zorla getirildiğini söylemişti. Benim 2 kardeşim 2 Yıl önce Irak'a gitmişti. Şükriye Ç. Irak'a gittiğinde 18 yaşındaydı, diğer kardeşim Fatma Ç.ise 16 yaşındaydı. Kardeşim Şükriye Ç.’nin eşi de Telafer'de vefat etmişti. (Sputnik)