Çorum’dan Bahreyn ve Hindistan’a mermer ihracı

Çorum’un tanınmış simalarından Avukat Sadık Eral, Çorum’da oturmakla birlikte, kendi köyü Yoğunpelit’te, koyun yetiştiriciliği de dahil, ailece çeşitli üretim faaliyetlerine yön veriyor. Bu arada, köyünün mermer yataklarını üretime açmak suretiyle, Yoğunpelit’te ciddi bir ekonomik faaliyete de start verdi.

Güncel 15.04.2018, 22:23
2117
Çorum’dan Bahreyn ve Hindistan’a mermer ihracı

Eral Mermer adına işletme ruhsatı alınan ve “Hitit White” (Hitit Beyazı) adıyla görücüye çıkarılan Yoğunpelit köyündeki beyaz mermerin son derece kaliteli olduğu da belirlenince, Ankara’da faaliyet gösteren, ünlü işadamı Mahmut Arslan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Betamer, Eral Mermer’e büyük ortak olarak iştirak etti ve işletmeyi sermaye-makine-techizat bakımından güçlendirdi.

Yoğunpelit’ten, içinde bulunduğumuz günlerde Bahreyn ve Hindistan’a blok mermer ihracatı gerçekleştirildi. Bahreyn’e gönderilen mermer bin tona tamamlanacak. Hindistan’a ise ilk etapta 250 ton mermer sevk edildi. Geçen yıl Çin’e de 450 ton mermer gönderilmişti.

Av. Sadık Eral ile işletmenin yöneticisi Maden Mühendisi Mustafa Duruel, gazetemizi ziyaret ederek, üretim ve ihracat çalışmaları hakkında Genel Müdürümüz Mehmet Yolyapar’a bilgi verdiler. Maden Müh. Duruel, iç piyasaya da önemli miktarda blok mermer verdiklerini belirterek, “Bizden blok alan pek çok firma, bunları işleyerek ihraç ediyor. Ürettiğimiz mermerin dolaylı olarak ihracatı çok daha fazla.”dedi.

Hitit beyazının yurt içinde ve dışında beğenildiğini, üretim kapasitesinin de giderek arttığını anlatan Mustafa Duruel, “Hedefimiz Çorum piyasasında daha fazla yer edinmek. Kalitemiz fark edildiğinde tercih edileceğimizden hiç kuşkumuz yok” diye konuştu.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
hafif yağmur
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:49
Öğle 12:57
İkindi 15:32
Akşam 17:56
Yatsı 19:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@