Çorum’da “kuduz” aşılaması yapılacak

Çorum İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kış mevsimiyle birlikte oluşabilecek kuduz vakalarına karşı önlem alınması gerektiği kararını aldı.

Güncel 12.12.2019, 19:41
766
Çorum’da “kuduz” aşılaması yapılacak

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesine istinaden İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı yönetiminde Valilik Toplantı Salonu’nda bir araya gelen Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri kış ayları nedeniyle aşılama yöntemiyle olası kuduz vakalarından korunması gerektiğine karar verdi.

Toplantıyla ilgili yapılan açıklamada; “ Bilindiği üzere kuduz hayvanlar aracılığıyla bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Son yıllarda hastalığın sayısı azalmakla birlikte önemini hala korumaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcak artışına kış aylarında ise hayvanların yaşam şartlarının zorlaşmasına bağlı olarak, yaban hayatı içindeki hayvanların insanların yerleşim yerlerine yaklaşmaları, bakımlarını yürüttükleri hayvanlarla temas halinde olmaları buna bağlı olarak kuduz hastalığının bulaşma ihtimalinin artacağı düşünülmektedir.

Kuduz hastalığının en önemli koruma yöntem ise hayvanları aşılama çalışmaları ile hastalık oluşumu ve geçiş sürecinin önlenmesi ve azaltılması işlemleridir.Belediye Başkanlıkları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuyla ilgili iyileştirici çalışmalarını koordineli bir şekilde sürdürmelerine, kuduz hastalığına yönelik aşılama çalışmalarının uygulanmasına karar verildi” ifadeleri yer aldı.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@