Çorum’da işgücü piyasa araştırması

İşkur’un başlattığı “İşgücü Piyasası Talep Araştırması” çerçevesinde, TÜİK ile birlikte, 10’dan fazla kişi istihdam eden 1041 işyeri ziyaret edilerek “Çorum işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek”.

Güncel 12.05.2014, 23:59 13.05.2014, 00:13
829
Çorum’da işgücü piyasa araştırması

Çalışma ve İş Kurumu Çorum İl Müdürlüğü, Çorum işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek. 2014 Yılı 1. Dönem İşgücü Piyasa Araştırması dün fiilen başladı, 27 Haziran tarihinde ise sona erecek. Araştırma kapsamında 1041 işyeri ziyaret edilecek.

İŞKUR İl Müdürü Zafer Eyvaz’ın açıklamasına göre, Çorum ilinin tamamında gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecek.

Bu çalışma ile birlikte Çorum işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Çorum ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecek.

BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLAR
Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacağını ifade eden Zafer Eyvaz, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Çalışma, başından sonuna kadar Genel Müdürlükte, konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecek. İşyeri ziyaretleri ‘her işsize, her işverene bir danışman’ sloganıyla istihdam edilen, iş ve meslek danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecek.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı 1041 işyerinde gerçekleştirilecek. Alan uygulaması bizzat Çorum İŞKUR Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecek. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel, anlamlı tahminler üretilecek.

ANALİZ RAPORU HAZIRLANACAK
Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecek. Çalışmanın sonuç raporunda Çorum işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacak. Aktif istihdam politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre belirlenmesi planlanacak.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması bekleniyor.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@