“Çorum’da el sanatları kaybolmaya başladı”

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Çorum’da El Sanatlarının Dünü Bugünü” konulu bir panel düzenlendi.

Güncel 16.10.2014, 15:20 16.10.2014, 15:21
1414
“Çorum’da el sanatları kaybolmaya başladı”
Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Çorum’da El Sanatlarının Dünü Bugünü” konulu bir panel düzenlendi.

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda yapılan paneli Vali Ahmet Kara, Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan ile çok sayıda davetli izledi.

Panelde bir açılış konuşması yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, somut olmayan kültürel mirasın en önemli unsuru olarak atalarımızdan bize miras kalan el sanatları geleneğinin sürdürülmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. El sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasının herkesin taşıması gereken büyük bir sorumluluk olduğunu belirten Arıkan, “Bu miras nasıl ki atalarımızdan bize kaldıysa biz de aynı şekilde bizden sonraki nesle aktarmalıyız” ifadesini kullandı.

Çorum’da el sanatlarının git gide kaybolmaya ve unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Arıkan, “Elbirliği ile çalışarak el sanatlarını geleceğe taşımalıyız. El sanatlarının kaybolmasındaki en önemli etkenlerden birisi de sanayinin sürekli gelişiyor olması. Çorum’da da sanayi gelişirken buna paralel olarak el sanatları azalıyor.

Çorum’da Bakanlığımızın arşiv sistemine kayıtlı sadece 3 sanat var. Bakanlık olarak önümüzdeki dönem bu sayının artması için çaba içerisindeyiz. El sanatları ile uğraşan ustaların bakanlığımıza başvurmalarını istiyoruz. Başvuru yaptıktan sonra bir komisyona girecekler ve komisyon tarafından kendilerine sanatçı kartı verilecek. Ustalarımız bu şekilde ürettikleri ürünü sattıkları zaman vergiden muaf tutulacaklar. Bunun dışında el sanatlarının sergilendiği çeşitli sergi ve festivaller düzenliyoruz. Ustaların yurtdışındaki festivallere katılmaları noktasında ise aracılık ediyoruz” şeklinde konuştu.

Arıkan’ın ardından Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Meral Büyükyazıcı ve Yrd. Doç. Dr. Serpil Ortaç, Çorum’daki el sanatları ile ilgili birer sunum yaptılar.


(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@