Çorum’da asılsız ihbarlar 112’yi bıktırdı

Çorum’da yangın, doğal afet, kaza gibi hayat için saniyelerin önemli olduğu olaylara yetişmeye çalışan 112 Acil Servis ekiplerinin en büyük derdi asılsız ihbarlar.

Çorum’da asılsız ihbarlar 112’yi bıktırdı

Çorum’da yangın, doğal afet, kaza gibi hayat için saniyelerin önemli olduğu olaylara yetişmeye çalışan 112 Acil Servis ekiplerinin en büyük derdi asılsız ihbarlar.

30 Aralık 2017 Cumartesi 18:38
Çorum’da asılsız ihbarlar 112’yi bıktırdı

2017 yılı ilk 11 ay içerisinde 112 çağrı merkezine 284 bin 179 çağrı yapılırken bu çağrıların 234 bin 668’ i gereksiz aramalar ve asılsız ihbar çıktı.

İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Acil Sağlık Hizmetleri birimi olarak, vatandaşlarımıza en üst kalitede sağlık hizmeti sunabilmek adına, il genelinde 60 adet standart, 2 adet kar paletli, 1 adet obez ve toplumsal olaylara müdahale amaçlı dört yataklı tam donanımlı acil yardım ambulansları ve görevli ekipleriyle 7 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde görevlerinin başında yer aldıklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği vakaya ulaşım ve müdahale kriterlerine bakıldığı zaman Çorum İl Sağlık Müdürlüğü olarak, Acil Sağlık Hizmetlerinde üst standartları yakaladıklarını dile getiren Sobacı, “2017 yılı ilk 11 ayda 49 bin 511 vakaya müdahale edilmiş olup, kentsel vakaların yüzde 97’sine ilk 10 dakikanın altında, kırsal vakaların ise yüde 95’ine ilk 30 dakikanın altında ulaşılmıştır. Bu hizmetlerimizin yüzde 100 başarıya ulaşmasında ve hizmetin ivedi bir şekilde gerçekleştirilmesinde ki en büyük engel, 112 Acil Çağrı hattının gereksiz meşgul edilmesi ve de asılsız verilen ihbarla birlikte trafikte ambulanslara verilmeyen önceliktir. 2017 yılı ilk 11 ay içerisinde 112 çağrı merkezine yapılan çağrı sayısı 284 bin 179 olup bu çağrıların 234.668’i gereksiz aramalar ve de asılsız ihbarlardır” ifadelerini kullandı.

Asılsız ihbarlar sonucunda ambulansların gerçek ihtiyaç duyulan bölgelere gecikme yaşadığını vurgulayan Sobacı, “Bu gecikme sonucunda sağlık çalışanı arkadaşlarımıza sözel ve fiziksel şiddet uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığımız ve de Çorum İl Sağlık Müdürlüğümüz olarak, sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddeti kınıyor, hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Görevi eksiksiz yerine getirebilmek ve bu tür olumsuzluklara dur demek amacıyla, vatandaşlarımızda bilinç oluşturabilmek için Bakanlığımız tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır. İlimizde farkındalık yaratabilmek adına, meydanlarda, okullarda ve ticari işletmelerde 112 tanıtımlarıyla birlikte vatandaşlarımıza bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu Bilgilendirmeler içerisinde yer alan; Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan "Yaşama Yol Ver" kampanyası kapsamında " trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi" konularında toplumsal farkındalığın artırılması hedeflenmiştir.

İnsan hayatındaki dakika ve saniyelerin önemi göz önüne alındığında 112 acil sağlık ekiplerinin trafikte zaman kaybetmeden yol alması bir insanın hayata bağlanmasına vesile olabilir. Toplum olarak trafikte ambulanslarımıza yol vermeye özen göstermemiz ve bu konuda hassas olmamız gerekir. Bir gün bizlerinde ambulansa ihtiyaç duyabileceğimiz ve de o ambulansta kendi yakınlarımızın olabileceği unutulmamalıdır.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü olarak, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sağlık konularının bütününü dikkatle takip ediyor gerekli çalışmaları titizlikle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

(İHA)