“Çorum’da 5588 taşeron işçi kadroya geçecek”

AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, taşeron işçilere kadro müjdesi vererek, Çorum’da 5588 taşeron işçinin kadroya geçeceğini bildirdi.

Güncel 07.12.2017, 01:41 07.12.2017, 02:16
2234
“Çorum’da 5588 taşeron işçi kadroya geçecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti grup toplantısında Türkiye’de yaklaşık 900 bin çalışanı ilgilendiren taşeron işçileri ile ilgili açıklamasını değerlendiren AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, “Çorum’da bu rakam 5588 kişidir. AK Parti hükümetleri olarak, daha en başından itibaren, tüm çalışanlarımızın hem ücretlerini hem de çalışma şartlarını iyileştirmenin mücadelesi içinde olduk” dedi.

Taşeron işçi meselesinin 80’li yıllardan beri Türkiye’nin gündeminde olduğunu kaydeden Karadağ, “Bu işçilerimizin şartlarını, süreç içerisinde iyileştiren de yine biz olduk. 2015 yılında yürürlüğe giren yasa ile taşeron işçilerin kıdem tazminatının idare tarafından ödenmesini biz getirdik. Yıllık izin kullanmalarını, ücretlerinin tam ve zamanında ödenmesini, toplu iş sözleşmelerinden faydalanmalarını biz temin ettik. Bu adımlarımızı daha da öteye taşıyarak yapılacak yasal düzenleme ile merkezi yönetimde, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Yani, kamuda, taşeron olarak çalışan yaklaşık 450 bin işçi kardeşimiz sürekli kadroya geçiyor” dedi.

Taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçtiğini açıklayan Karadağ, “Kamuoyundaki beklentinin çok üzerinde, bu kardeşlerimizi özel sözleşmeli değil, geçici değil, bir yıllık, üç yıllık, beş yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Bu geçiş esnasında yaş sınırı olmayacak, eğitim şartı aranmayacak, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra kadrolu işçi olacaklar. Bu dönemde doğum-hastalık izninde olanlar, ya da askerde olanlar da bu kapsamın içinde olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımızın ikinci açıkladığı müjde belediye ve İl özel idarelerinde, taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için oldu. Bu kardeşlerimiz, il özel idarelerinin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler. Bu düzenlemeden de yaklaşık 400 bin kardeşimiz faydalanacak. Belediye ve özel idarelerde çalışan işçi kardeşlerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Hak-İş İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mustafa Köroğlu ve Öz-Sağlık İl Temsilcisi Hüsnü Aykan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesi nedeniyle İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ’a teşekkür ziyaretinde bulundular.

Köroğlu ve Aykan yapılan açıklamayı, ‘Taşeron işçiler için tarihi gün’ sözleriyle yorumlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve diğer emeği geçenlere teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@