“Çorum, referandumda beklentileri karşıladı”

Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Kon Tv ve ankaradanhaber.com’a 16 Nisan referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Çorum, referandumda beklentileri karşıladı”

Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Kon Tv ve ankaradanhaber.com’a 16 Nisan referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

22 Nisan 2017 Cumartesi 01:38
“Çorum, referandumda beklentileri karşıladı”

Türkiye ve Çorum’un demokrasi sınavından başarıyla çıktığını söyleyen Uslu, “Halk nerede ne yapacağını çok iyi biliyor, halka güvenmek lazım. Halkın iradesine güvenmeyenler ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışıyor.” dedi.

Kon TV ekranlarında Ahmet Yılmaz'ın ve ankaradanhaber.com’a sorularını yanıtlayan Salim Uslu, Çorum’da referandumdan çıkan “Evet” oylarının beklentilerini karşıladığını belirterek “Çorum halkı yapılan hizmetleri ve Türkiye üzerinde oynanan oyunları gördü. Çorum’a 14 yılda yaklaşık 14 katrilyon hizmet yapıldı. Hızlı trenin gelmesiyle birlikte Çorum’un sıçrama yapacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Çorum’da “Evet” oylarına itiraz olmadığını kaydeden Uslu, şu görüşleri dile getirdi:

“Genelde CHP bu tür itirazlarda bulunuyor. Bu tür zamanlarda kaosa sebep vermek yerine, ülke birliği ve beraberliğinin sağlanması gerekir. 1 oy bile fazla olsa, demokrasinin gereği 1 oyu fazla alan kazanır. Geçmişte de örnekleri var. Yalova 1 oy farkla alınmış, rahmetli Özal döneminde de 1 oy önemli olmuş. İngiltere’de Brexit kararı % 51,8 oranında kabul edildi. 1 oy 1 oydur. Her şeye muhalefet etmek isteyen bir anlayış var. CHP, itiraz etmeye alışmış bir parti. Halk bu referandumlara alışmak durumunda. Bundan sonra siyasetçiler halkın istemediğini yapamayacak. Referandumla milletin görüşü alınacak ve bu karara saygı duyulacak. Halk nerede ne yapacağını çok iyi biliyor, güvenmek lazım. Siyaset, zorbalıkla hakaretle yapılmaz. Kılıçdaroğlu bu söylemlerle 8. seçimi de kaybetti. Demokraside sokakta çatışma kültürü yoktur. En sarsıcı düşüncelerimizi bile nezaket kuralları içinde söyleyebiliriz.  Geziden beri hesabı yarım kalanlar var. Bunu tamamlamaya çalışıyorlar. Eğer Türkiye’de kaos ortamı olursa sadece hükümet zorda kalmaz en başta halk zorda kalır. Ne hükümet ne de muhalefet kalır.

Türkiye’de büyük bir küresel satranç oynanıyor. Bu oyunu bozan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye onlar için oyunbozan bir ülkedir. 15 Temmuz’u gerçekleştiren ve destekleyenler aynı zihniyetteki insanlardır. Bu ülke çökerse enkazın altında herkes kalır. 17-25 Aralık’ı iyi okuyamayanlar olduğu için 15 Temmuz başımıza geldi. Eğer 15 Temmuz da doğru okunmazsa sonumuz daha kötü olabilir. 15 Temmuz’dan itibaren yeni bir istiklal savaşı veriyoruz.”

(Recep SERBES)