Çorum'da köylüler eşeklerle su taşıyorlar

İskilip İlçesinde  44 bin TL’lik elektrik faturasının ödendiği gerekçesiyle bir köye su pompalayan deponun elektriği kesildi.

Çorum'da köylüler eşeklerle su taşıyorlar

İskilip İlçesinde  44 bin TL’lik elektrik faturasının ödendiği gerekçesiyle bir köye su pompalayan deponun elektriği kesildi.

03 Ocak 2017 Salı 16:11
Çorum'da köylüler eşeklerle su taşıyorlar

Yüklü faturayı ödeyemeyen köylüler, her gün bir kilometrelik mesafeden bir metrelik kara rağmen eşeklerle evlerine su taşıyor. İskilip’in Kurusaray Köyü’ne bağlı Ortanca ve Kıyı mahallerindeki yaşanan su sıkıntısı vatandaşları canından bezdirdi. Köylülerin iddiasına göre, İskilip ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki bulunan Kurusaray köyünün mahalleleri Ortaca ve Kıyı’da, yol sorununun ardından şimdi de su problemi baş gösterdi. 85 hanenin bulunduğu köye su pompalayan deponun elektriği, 44 bin TL’lik faturanın ödenmediği gerekçesiyle YEDAŞ tarafından kesildi. Faturayı ödeyemeyen köylüler, en temel ihtiyaçları olan su için ya sırtlarında ya da eşeklerle her gün bir kilometre kat ederek evlerine su getiriyor. Köylüler “Bizim elektrik borcumuz yok biz köyün yetkilisine bu parayı verdik. Şimdide 44 bin lira elektrik borcumuzun olduğu söyleniyor. Kışın ortasında eşeklerle su taşıyoruz” diyerek tepkilerini gösterdiler.

44 BİN LİRALIK BORÇ KÖYLÜYÜ SUSUZ BIRAKTI 
Köy Muhtarı Haydar Karadoğan, yaptığı açıklamada, 2009 yılında yapılan çalışmayla köye içme suyu sağlanması için Çomu Çayına depo kurulduğunu söyledi. Depodan pompaj sistemiyle köye su verildiğini belirten Karadoğan, muhtarlık görevine geldiğinde 21 bin TL olan deponun elektrik faturasını ödediklerini kaydetti. Daha sonra 4 yıl boyunca kendilerine fatura gönderilmediğini ve muhtarlık görevine başladığı günden birkaç gün sonra da birikmiş ikinci faturanın gönderildiğini belirten muhtar, “Uzun zaman sonra bize 44 bin liralık birikmiş borç faturası gönderildi. Yüklü borcu bir anda ödeyemediğimiz için elektriği kesiler” dedi. Köy muhtarı Karadoğan, borcu taksitlendirme yaparak elektriğin tekrar açılması için YEDAŞ’a müracaatta bulunacağını söyledi.


 

Son Güncelleme: 03.01.2017 16:12