“Çekim merkezi olmak için bilimde de güçlü olmalıyız”

Yurt öğrencilerine “Eğitimin Küreselleşmesi ve Öğrencilerimize Sunulan Yurtdışı Çalışma-Araştırma Yapma İmkanları” konulu bir konferans veren Alkan, günümüzde öğrenciler için pek çok olanak olduğuna dikkat çekerek “Biz sizleri önemsiyoruz, sizlerde üzerinize düşen gerekli sorumluluğu yerine getirmelisiniz. Hitit Üniversitesi olarak biz de her zaman öğrencilerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

Güncel 22.03.2014, 00:13 22.03.2014, 00:13
985
“Çekim merkezi olmak için bilimde de güçlü olmalıyız”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, KYK Akşemseddin Erkek Öğrenci Yurdu’nda ve KYK Hitit Kız Yurdu’nda “Eğitimin Küreselleşmesi ve Öğrencilerimize Sunulan Yurtdışı Çalışma-Araştırma Yapma İmkanları” başlıklı konferans verdi.

Rektör Alkan’ın verdiği konferans öncesinde KYK Akşemseddin Erkek Öğrenci Yurt Müdürü Erol Kavuncu ve Hitit Kız Yurdu Müdür V. Leyla Polat birer selamla konuşması yaptı. KYK Akşemseddin Erkek Öğrenci Yurt Müdürü Erol Kavuncu, hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgarın yardım edemeyeceğini ifade ederek “Rektörümüzün de belirttiği gibi inşallah bir dünya üniversitesi olacağız. Hadis-i Şerif’te de bildirildiği üzere ‘İlim Çin’de de olsa almalıyız” şeklinde konuştu.

Hitit Kız Yurdu Müdür V. Leyla Polat da “Sosyal devlet anlayışı ile yarının aydınlığı gençlerimize kaliteli eğitim sunan tüm akademik personelimize ve değerli vaktini bizlerle paylaşan Hitit üniversitesi rektörüProf. Dr. Reha Metin Alkan’a teşekkür ederim” dedi.

Rektör Alkan, daha sonra öğrencilere “Eğitimin Küreselleşmesi ve Öğrencilerimize Sunulan Yurtdışı Çalışma-Araştırma Yapma İmkanları” başlıklı konferansı verdi.

Hayatının en önemli eğitim sürecinin yurtlarda geçtiğini belirterek “Sizlerle bir arada olmayı, sizlere abilik yapmayı bir vazife olarak görüyorum” diyerek konuşmasına başlayan Rektör Alkan, “Bir dünya üniversitesi sloganını ilk kullandığımızda tam olanağımız yoktu. Hedeflerimiz bina olsaydı birkaç yılda biterdi ve bitiyor da. Ama üniversite sadece bina demek değil, önemli olan binalardan ziyade bina içerisinde neler yapıldığıdır” dedi.

Binanın bir araç olduğunu belirterek, “Bize düşen sizlere nitelikli kaliteli eğitim verilmesini sağlayarak dünyaya entegre olmanız ve kendi etrafımızdaki insanlara olabildiğince fayda sağlamanızdır” diyen Rektör Alkan, “Dünyada söz sahibi olmak istiyorsak, dünyayı yorumlayarak, evrensel ölçüde teknolojik ürünlerimizi ve kendi yiyeceğimizi üretmeliyiz ve bunu yapmak içinde çok çalışma yapmak zorunluluğumuz var. Ülkemizin daha da gelişmesi ve tanıtımının sağlanmasında hepimize önemli görevler düşüyor” diye konuştu.

Tarihte önemli bilimsel çalışmalar yapan Türk büyüklerinin yaşamlarından örnekler veren ve pek çok filozofun bilimin peşinden gittiğine dikkat çeken Alkan, “Hareketlilik insanın doğasında var, eğer bulunduğumuz çevreye katma değer sağlamak, kuralları belirleyen olmak istiyorsak bilgimizi artırmak ve aktarmak zorundayız” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle fiziksel sınırların her geçen gün daha da ortadan kalktığına dikkat çekerek çalışmalarımızı dünya ölçeğinde yapmamızın önemini vurgulayan Rektör Alkan, “Bilimde güçlü olursak; dünya bize gelir, çekim merkezi biz oluruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alkan, günümüzde öğrenciler için pek çok olanak olduğuna dikkat çekerek “Biz sizleri önemsiyoruz, sizlerde üzerinize düşen gerekli sorumluluğu yerine getirmelisiniz. Hitit Üniversitesi olarak biz de her zaman öğrencilerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

Alkan, “Eğitimin Küreselleşmesi ve Öğrencilerimize Sunulan Yurtdışı Çalışma-Araştırma Yapma İmkanları” konulu konferansında öğrencilere yaptığı sunumda Erasmus, Mevlana, AB, Fulbright, Humboldt Foundation programları, Jean Monnet Bursu, Yurtdışı Kaynaklı Burslar, Student Competitions, Renault Foundation Programs, Gönüllülük Esasına Dayanan Programlar, Interrail, Work & Trawel, Yurtdışında Barınma, Diploma Eki ve Ulusal Fırsatlar başlığı altında Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından sunulan proje destek programlarına ilişkin bilgi verdi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:04
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:00

Gelişmelerden Haberdar Olun

@