Cam Keramik-İş’ten işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi

DİSK’e bağlı Cam Keramik İş Sendikası tarafından Çorum’da “İşçi Sağlığı İş Güvenliği” eğitimi düzenlendi.

Güncel 15.10.2018, 19:30
510
Cam Keramik-İş’ten işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi

Çok sayıda çalışanın katıldığı eğitim, A Sınıfı iş güvenliği uzmanı Maden Mühendisi Necmi Ergin ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı, aynı zamanda Cam Keramik İş Sendika Uzmanı Ayhan Aydoğan tarafından verildi.

Eğitimde konuşan Necmi Ergin, iş kazalarında yaşanan ölümlerin basit önlemlerle önlenebileceğini söyledi. Türkiye’de iş kazası haberlerinin ancak işçi öldüğünde gündeme geldiğini kaydeden Ergin, “Ne yazık ki her gün onlarca iş kazası yaşanmasına rağmen bunların büyük çoğunluğu basında yer almıyor” dedi.

İş kazalarına karşı önlem alma yükümlülüğünün işverende olduğunun altını çizen Ergin, Türkiye’de “İşçi Sağlığı İş Güvenliği” eğitimine yeterince önem verilmediğini dile getirdi.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ayhan Aydoğan ise, iş kazalarıyla Marx’ın artı değer teorisi arasında bağlantıyı kurarak, konuyu şöyle açıkladı:

“İşçinin kendi için ürettiği değerden fazlası artı değerdir. İkiye ayrılır mutlak ve göreli artı değer. Mutlak artı değeri patron işçiyi daha uzun süre çalıştırarak elde eder. Göreli artı değer ise verimlilik artışı sağlamakla, yani 8 saatlik iş süresinde işçiyi daha hızlı çalıştırır ve daha fazla ürettirir. İşçini iş yükü artırılır. İşçi makine haline gelir, yoğunluğu artmıştır. Bu işçiyi niye öldürür. Yorgunluk ve kaza arasında ilişki vardır.”

“İşçiler nasıl ölmemeli” sorusuna cevabın ise sendikalaşmaktan geçtiğini anlatan Aydoğan, sendika üyesi işçilerin toplam işçiler içindeki payı düştükçe ölüm oranının yükseldiğini belirterek, “Tek çare iş kazalarında ölmemek için örgütlü olmak” dedi. (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@