“Borçları yapılandırmak için kredi sicilleri temizlenmeli”

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, esnafa borç yapılandırma konusunda bazı uyarılarda bulundu.

Güncel 16.12.2014, 23:21 16.12.2014, 23:22
668
“Borçları yapılandırmak için kredi sicilleri temizlenmeli”
Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, esnafa borç yapılandırma konusunda bazı uyarılarda bulundu.
Torba Yasa olarak bilinen 6552 sayılı İş Kanunları ve Borçların Yapılandırılmasını da düzenleyen yasanın kabul edilmesinden sonra kredi sicillerinin (kara liste) temizlenmesi gerektiğini belirten ÇESOB Başkanı Kılıç, “Bankalar tarafından kara listeye alınan esnaf ve sanatkarlarımız yapılandırılmadan yararlanmak için banka kredisi kullanamıyor. Piyasada kredi olmasına rağmen kara liste nedeniyle esnaf krediye ulaşmada sıkıntı yaşıyor. Etkin bir şekilde uygulanacak bir sicil affına ihtiyaç var. Esnafın borçlarını yapılandırabilmesi için acil krediye ihtiyaç var. Bankalar uygulamada hata yapıyorlar. Çünkü banka krediyi verirken emekli maaşlarına el konuluyor. Bu da bankanın garantisi oluyor. Ödenmiş borcun sicil kaydı olmaz. Bankalar bu işte karlı taraf konumunda. Bu kredinin verilmesinde hem devletimiz, hem bankalar hem de vatandaş bir şeyler kazanmış olacak” diye konuştu.
Esnaf ve sanatkarların birikmiş vergi, sosyal güvenlik prim borçlarını, sosyal güvenlik destek primi borçlarını, elektrik borçlarını ödemesi için Meclis'ten çıkarılan Torba Yasa ile borçlarını yapılandırabilmesi için krediye ihtiyaç duyduğunu söyleyen Kılıç, "Esnaf ve sanatkarımız yapılandırmadan faydalanarak borçlarını ödeyebilmesi, en önemlisi emekli olabilmesi için krediye ihtiyaç duymaktadır. SGK'nın Halk Bankası ile yapmış olduğu protokoldeki 36 ay taksit süresinin uzatılmasını istiyoruz. 36 ay için kullandırılan kredi tutarı esnafa bağlanan yaşlılık aylığını geçmiyor. Mesela bir esnafın emekli olabilmek için 50.000 TL' ye ihtiyacı olmasına rağmen emekli olduğunda aylık 600 TL yaşlılık aylığı bağlandığında 15.000 TL kredi kullandırılıyor. Bu durumda alınacak kredi prim borcunu kapatıp emekli olmaya yetmiyor. Geri ödeme süresi, bağlanacak emekli maaşının kredi ödemesine yetecek kadar uzatılmalıdır” dedi. (ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@