“BMC heyeti önümüzdeki günlerde Çorum’a gelecek”

Vali Necmeddin Kılıç, Çorum’un ve makine sektörünün bir üst lige çıkması için savunma sanayi ile entegrasyonunun sağlanması gerektiğini söyledi.

“BMC heyeti önümüzdeki günlerde Çorum’a gelecek”

Vali Necmeddin Kılıç, Çorum’un ve makine sektörünün bir üst lige çıkması için savunma sanayi ile entegrasyonunun sağlanması gerektiğini söyledi.

01 Aralık 2017 Cuma 23:30
“BMC heyeti önümüzdeki günlerde Çorum’a gelecek”

Çorumlu iş adamları Vali Necmeddin Kılıç’ın başkanlığında İzmir’de bulunan BMC otomotiv firmasına ziyarette bulunmuş ve BMC İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Öztürk ile firmanın temsilcileri tarafından kendilerine bilgi verilmişti.

İzmir’deki incelemelerin ardından bir açıklamada bulunan Vali Necmeddin Kılıç, savunma sanayi ile ilgili düşüncelerin bugüne ait olmadığını belirterek, Çorum’un 5 yıl önce bu alanda hedeflerini belirlediğine dikkat çekti.

Geçmiş yıllarda Çorum’un savunma sanayine geçişi için yayınlanan araştırma raporlarının tamamını incelediğini hatırlatan Vali Kılıç, “Bu konuda ciddi gayretler ve araştırmalar olmuş. Bizim de bu noktada alın teri dökmemiz gerekiyordu. Geçtiğimiz günlerde milletvekilimiz Salim Uslu’nun daveti üzerine iş adamı Ethem Sancak Çorum’a geldi. Ethem Sancak’ın ziyareti ve iş dünyasıyla buluşması yeni bir ivmenin başlangıcı oldu. Savunma sanayine önemli hizmetler yapan ve önemli tedarikçilerden olan BMC firmasıyla bir görüşme gerçekleştirildi. Bir grup sanayicimizle fabrikalarını ziyaret ettik. Oradaki icra heyeti başkanı ve üst düzey yetkilisi brifing vererek değerlendirmelerde bulunduk. Çorum’u anlattık. Hedeflerimizi anlattık. BMC firmasından bir heyet önümüzdeki günlerde Çorum’a gelecek. Çorum’da da brifing ve sunum yapacaklar. Bu toplantıya sektördeki 180 civarındaki firmayı davet edeceğiz. Heyet, bazı fabrikalarda incelemelerde bulunacak” dedi.
Çorum’un sektördeki önemli firmalara tedarikçiliğe başladığında ardından daha çok güzel çalışmaların geleceğini ifade eden Vali Kılıç, “Çünkü Çorum’da büyük bir dinamizm var. Müteşebbis ruh var. Sermaye var. Gayretimiz bununla kalmayacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile görüştüm. Müsteşarlıktan da gelecek olan heyet savunma sanayi üretiminde verilen teşvikler konusunda iş dünyasına sunum yapacaklar. Çorum olarak milletvekillerimiz, belediye başkanımız, Organize Sanayi Bölgesi yönetimimiz, iş adamlarımızla el ele vererek, omuz omuza vererek bugüne kadar yaptığımız çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek kartopu gibi büyüyerek Çorum’un yarınlarına hayırlara vesile olacak işler yapacağız” ifadelerini kullandı.
(İHA)

Son Güncelleme: 02.12.2017 02:40