Bilişime 27.6 milyonluk yatırım

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, 2011 yılından bu yana çok yoğun bir mesai harcanarak bilişim sistemleri için önemli yatırımlar yapıldığını kaydederek, 7 yıl içerisinde toplam 27 milyon 600 bin TL tutarında yatırım yapıldığına dikkat çekti.

Güncel 01.02.2019, 23:30
269
Bilişime 27.6 milyonluk yatırım

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nı ziyaret ederek personel ile bir araya geldi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Genel Sekreter Erdal Kanık’ın da eşlik ettiği ziyarette Rektör Alkan, bilişim hizmetleri kapsamında yapılan çalışmalar ve mevcut durum hakkında Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İsmail Eker’den bilgiler aldı.

Hitit Üniversitesi’nin tüm kampüs ve binalarında 200 adet Hitit Wifi erişim noktası oluşturduklarını ifade eden Eker, 10 GB kişisel depolama kapasitesi bulunan Hitit Bulut sisteminin de tüm personelin hizmetinde olduğunu belirtti. Üniversite web sayfasının 10 milyona yakın bir ziyaretçi sayısına ulaştığını ve Hitit Mobil uygulamasıyla web sayfamıza mobil erişimin de mümkün olduğunu söyleyen Eker, bu kapsamda 413 birim web sayfasının oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Yapmış olduğu bilgilendirmede 2011-2018 yılları arasındaki sunucu istatistiklerine de değinen İsmail Eker, 2011 yılında 11 olan sunucu sayısının 108’e, 3.5 TB olan disk kapasitesinin 133 TB’a, 32 olan çekirdek sayısının 376’ya yükseltildiğinin altını çizdi. Üniversitenin çeşitli alanlarda kullanıma açık 26 adet lisanslı yazılımı bünyesinde barındırdığını da belirten İsmail Eker, Başkanlık bünyesinde oluşturulan yazılım ekibinin de 33 adet yazılımı Hitit Üniversitesine kazandırdığını vurgulayarak bilişim altyapısının güçlendirilmesindeki katkı ve desteklerinden dolayı Rektör Alkan’a teşekkür etti.

Hitit Üniversitesi bilgi işlem ve ağ altyapısını geliştirmeye ve kendini sürekli güncellenmeye devam ettiğini ifade eden Rektör Alkan ise pek çok önemli gelişmenin beraberinde Üniversitedeki internet veri hızında 2011 yılına göre %500’lük bir artış sağlandığını söyleyerek Hitit Üniversitesi olarak en başından bu yana kendi kaynaklarıyla kendi yazılımını yazma ve sistemlerini oluşturma hedefiyle yola çıktılarını vurguladı.

Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde önemli başarılar elde edildiğinin söyleyen Rektör Alkan, Üniversiteye kazandırılan 33 yerli yazılımın çok değerli olduğunun altını çizerek, Üniversitede gerek altyapısı gerekse alanında uzman personeli ile bilişim çalışmalarının profesyonel düzeyde sürdürüldüğünü vurguladı. 2011 yılından bu yana çok yoğun bir mesai harcanarak bilişim sistemleri için önemli yatırımlar yapıldığını belirten Rektör Alkan, 7 yıl içerisinde toplam 27.6 milyon TL’lik bir yatırım yapıldığına dikkat çekti.

Rektör Alkan, zaman mefhumu gözetmeksizin çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdüren ve son olarak daha iyiyi ortaya koyma adına gözden geçirilerek yeni bir tasarımla, tamamen kendi personeli tarafından kodlanmak suretiyle oluşturulan yeni web sayfasındaki gayretlerinden dolayı tüm Bilgi İşlem Dairesi personeline teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@