Bendevi Palandöken: “Karşılıksız çekler, sigorta kapsamına alınmalı”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2016 yılının ilk beş ayında 285 milyar tutarında çek kesildiğini ve bunların 11 milyar lirasının karşılıksız çıktığını belirterek, “Günübirlik şirketlerin kestiği çekler iyi takip edilmeli. Çeklerin sigortalanması hâlinde bankaların da riski azalır.” dedi.

Güncel 08.07.2016, 21:42 08.07.2016, 21:42
404
Bendevi Palandöken: “Karşılıksız çekler, sigorta kapsamına alınmalı”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, günübirlik kurulan şirketlerin ve bu tür şirketlerle yapılan çek alışverişlerinin dikkatle takip edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.
2016 yılının ilk 5 ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısının geçen yıla göre yüzde 6 arttığını söyleyen TESK Genel Başkanı Palandöken, “Kesilen toplam çeklerin 5 aylık parasal tutarı yüzde 14 artışla 285 milyar liraya ulaşmış. Aynı dönemde, parasal tutarı 11 milyar lirayı bulan 320 bin adet çek karşılıksız çıkmış. Çekler sigortacılık sistemine dâhil olmalı. Çünkü çeklerin bankalar tarafından ödenme garantisi miktarı çok düşük. Ancak sigortalı çekler olursa insanlar rahat eder, bankaların riski azalır. Çekin ödememesi durumunda sigortası bozulacak firmanın ya da şahsın sigorta primi artacaktır. Ama karşı tarafın zararı olmayacaktır. Yoksa hapisteyken borç ödenmiyor.” diye konuştu.
Günübirlik kurulan şirketlerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Günübirlik kurulan şirketlere verilen çekler dikkatle takip edilerek, ne kadar çek kestiğine bakılmalıdır. Şirket devredilse bile kestiği çeklerden devralan tüm mal varlığı ile sorumlu olmalıdır. Milyarlarca liralık mal çekerek piyasanın dengesini bozan, mal vereni batıran bu tür insanlar piyasadan uzak tutulmalıdır. Normal bir esnaf, karşılığı olmadan çek kesmez zaten. Günübirlik şirket kurulmaları, malvarlığı olmayan birilerine devir edilmesi iyi incelensin. Geçmişine bakılsın. Yoksa yıllarca aynı adreste iş yapan insanlar karşılıksız çek keserek orada kalabilir mi?” ifadelerini kullandı.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@