“Basın özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalı”

CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

“Basın özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalı”

CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

10 Ocak 2019 Perşembe 20:46
“Basın özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalı”

Basının demokrasinin en temel unsurlarından birisi olduğunu kaydeden Kalender, “Demokratik toplum düzeni, diğer temel unsurlar ve basının katkısı ile sağlanabilir” dedi.

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Kalender, açıklamasında şunları söyledi:

“Bir konu hakkında fikir sahibi olabilmemiz için öncelikle o konudan haberdar olabilmemiz gerekir. Bizlerin haber alma özgürlüğüne katkı sağlayan, ülkemiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için olaylardan haberdar olmamızı sağlayan, konular hakkında fikir sahibi olabilmemize katkı sağlayan gazetecilik mesleği ve gazetecilerimiz bizler için çok önemlidir.

Ülkemiz için son derece önemli bir dönemden geçerken topluma gerçek bilgi vermeyen, suni gündemlerle halkı oyalamaya çalışan gazetecileri ve haber kurumlarını da buradan uyarıyorum. Tarih bu günleri ve kimin ne yaptığını kaydediyor. Yarın çocuklarınıza nasıl bir miras bıraktığınızı düşünün.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; "Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete gereksindiği fikri gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir rehberdir" diyerek basının toplumun aydınlatılmasındaki rolü en güzel şekilde açıklamıştır. Basının "milletin sesi" olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın özgürlüğüdür.

Basın ve düşünce özgürlüğünün önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması, çalışanlarının haklarının yüksek standartlara kavuşturulması ilkeli, tarafsız ve araştırmacı basını daha güçlendirecek ve ülkemizin demokratik gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

Günün her saatinde haber peşinde koşan, zor şartlar altında çalışıp, sorumluluk duygusu içinde toplumu aydınlatan, halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, ilimize ve ülkemize verdikleri hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, faydalı ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” (Haber Merkezi)