“Bağımsızlık ateşi, o gün yakıldı”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı; tüm yurtta olduğu gibi Çorum’da da coşkuyla kutlandı.

Güncel 20.05.2018, 18:13
589
“Bağımsızlık ateşi, o gün yakıldı”

Bu yıl Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen resmî kutlama törenlerine Vali Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Garnizon Komutanı Per. Alb. Çetin Öcal, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Abdurrahman Başbuğ ve İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu’nun yanı sıra siyasî parti temsilcileri, kamu kurum yöneticileri ve öğrenciler ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, ilk bağımsızlık ateşinin 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk tarafından yakıldığını belirterek, “Atatürk yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongrelerle Kurtuluş Savaşı mücadelesini, kendisine inanan Türk Milleti ile birlikte sürdürmüş ve kazanılan bu zaferin devam etmesi, vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle, bu günü siz gençlere armağan etmiştir.” dedi.

Geçmişine, kültürüne ve özüne sahip çıkarak bu değerleri gençlerine aktarabilen toplumların ilelebet yaşama şansı bulacaklarını dile getiren Haşim Eğer, “Gelecekte ülke yönetiminde olacak olan sizler, her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü içerisinde tüm sorunların üstesinden geleceksiniz. Birlik içinde hareket ederek Türkiye’yi geleceğin lider ülkesi konumuna çıkaracaksınız. Biliyoruz ki siz yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde millî değerlere bağlı, vatanını seven, nitelikli, bilgili, ahlâklı insanlar olarak devletin bütün imkânları sizlere sağlanmaktadır. Sizlerin, ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözünü rehber edinerek, şahsınıza verilen görevi en iyi şekilde yapacağınıza asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 99 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadele kahramanlarımızı anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

SPOR MÜSABAKALARININ ŞAMPİYONLARINA KUPA

Yâren Ateş ve Burak Önder isimli öğrencilerin “19 Mayıs” konulu bir şiiri birlikte okumalarının ardından Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 99. yıldönümü ve Gençlik Haftası kapsamında çeşitli branşlarda yapılan spor müsabakalarının ödül törenine geçildi.

Bu bölümde, birincilik kürsüsüne çıkan Osmancık Belediyespor, Eti Anadolu Lisesi ve Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin takım kaptanları ile Hasan Dündar isimli öğrenciye kupaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Çorum Belediyesi Mehter Takımı ve Belediye Bandosu’nun seslendirdiği marşların ardından Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin akrobasi gösterisi vardı.

Daha sonra sahne alan Şehit Mustafa Avcu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri birbirinden güzel şarkılarla beğeni toplarken, Çorum Beden Eğitimi Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu da Türkiye’nin farklı yörelerine ait oyunlardan örnekler sundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmî programı, Karizma Şov adlı basketbol ve akrobasi grubunun gösterisiyle sona erdi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@