Aydın: “Soma katliamı, emek düşmanı politikaların sonucu”

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hikmet Aydın, Manisa Soma’da, Soma Kömürleri A.Ş’ye ait bir madende çok sayıda işçi hayatını yitirdiğini belirterek, “İşçi sınıfımıza ve ölen işçilerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Güncel 15.05.2014, 00:36 15.05.2014, 00:37
761
Aydın: “Soma katliamı, emek düşmanı politikaların sonucu”

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Hikmet Aydın, Manisa Soma’da, Soma Kömürleri A.Ş’ye ait bir madende çok sayıda işçi hayatını yitirdiğini belirterek, “İşçi sınıfımıza ve ölen işçilerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Hükümet ve devlet yetkililerinin iddia ettiği gibi Soma’da yaşanan olayın bir iş kazası olarak nitelendirilemeyeceğini kaydeden EMEP İl Başkanı Aydın, ortada bir kaza ya da kader değil düpedüz katliamın bulunduğunu dile getirdi.

12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 14 bini aşkın işçinin yaşamını yitirdiğini, Soma Katliamı’nın ise bu iş cinayetlerinin zirvesi olduğunu belirten Aydın, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bütün bu cinayetler, emek düşmanı bir politikanın sonucu olarak yaşanmaktadır. AKP iktidarı ve daha önceki iktidarlar tarafından da uygulanan neo-liberal politikalar; özelleştirme, taşeronlaştırma, daha az işçiye daha çok iş yaptırma, performans arttırılması diyerek sömürüyü katmerleştirme politikaları; bütün bu cinayetlerin sebebidir.

Soma Kömür İşletmelerinde sık sık madenci ölümlerinin yaşanması nedeniyle TBMM’ye 20 gün önce CHP, MHP, BDP milletvekilleri tarafından verilen“Araştırma Komisyonu kurulması” önerisi AKP milletvekillerinin oyları ile ret edilmiştir.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in soru önergesi ise; ilgili bakanlık tarafından, işletmelerin sık sık denetlendiği yönünde cevaplanarak adeta geçiştirilmiştir.

“İŞ CİNAYETLERİ VE SON KATLİAM KADER DEĞİLDİR”
İş cinayetleri patronların kâr hırsına, mevcut sömürü düzenine son verildiğinde sona erecektir. Partimiz sömürü düzenine son vermek için mücadele etmektedir.

Yitirdiğimiz işçi kardeşlerimiz için ne kadar üzülsek azdır. Fakat onlar için yapabileceğimiz en iyi şey sömürü düzenine karşı birleşmek ve mücadeleyi yükseltmektir.

“KATLİAMIN TAZİYE MESAJLARI İLE
GEÇİŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEYELİM”
Hükümeti, işçi düşmanı politikaları terk etme konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başta olmak üzere ilgili bakanlar derhal istifa etmelidir. Sorumlular yargılanıp en ağır cezalara mahkum edilmelidir.

İşçi güvenliği ve sağlığı için yetersiz olan mevzuat yeniden düzenlenmeli, işyerlerinde işçi güvenliği uzmanları ile birlikte işçilerin denetimi de sağlanmalıdır. İşçi güvenliği ve sağlığı konusunda gerekli tedbirleri almayan patronlara ciddi yaptırımlar getirilmelidir.

İşçileri ve sendikaları, Soma Katliamını grev ve gösterilerle protesto etmeye çağırıyoruz.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:25
Güneş 06:49
Öğle 12:30
İkindi 15:31
Akşam 18:02
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@