“Av denetimi için araç ve personel yetersiz”

Çorum Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği üyeleri, önceki gün bir araya gelerek 2014-2015 av sezonu ile ilgili fikir alış verişinde bulundu. Dernek Başkanı Yusuf Bayramoğlu başkanlığında yürütülen toplantıya Milli Parklar Şube Şefi Yüksel Şimşir ve Hayri Kömür’ün yanı sıra çok sayıda avcı da katıldı.

Güncel 11.01.2014, 00:35 11.01.2014, 00:35
366
“Av denetimi için araç ve personel yetersiz”
Yapılan toplantı sonucunda mevcut av sistemi ve önümüzdeki sezondan avcıların beklentileri bir rapor haline getirildi. Avcılar tarafından hazırlanılan rapor İç Anadolu Merkez Av Komisyonu Başkanlığı’na iletilecek. 
Toplantıda alınan konular şu şekilde:
“AVBİS sistemi üzerinden yapılan rezervasyonlarda ileri tarihli rezervasyona müsaade edilmesi. Program yapmak isteyen ekipler için 15-20 gün öncesinden izin almaya müsaade edilmesi.
Tavşan-Keklik avının aynı bölgelerde aynı şekilde yapılmasından dolayı kontrolün daha sağlıklı olabilmesi için aynı anda yasak yada aynı anda serbest edilmesi.
AVBİS üzerinden alınan izinlerin aynı gün içerisinde av başlangıç saatinden önce (ortalama güneş doğmadan önce) değiştirilebilmesi yada iptal edilebilmesine olanak sağlanması.
Göçmen kuşlarda kotaların Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesi, daha yaygın avlanmasına müsaade edilecek sistemin gelmesi.
Kolluk kuvvetlerinin av konusunda resmi kanallarla bilgilendirilmesi ve gerek kontrol gerekse kaçak avın engellenmesi konusunda daha duyarlı hale getirilmesi.
Kaçak av konusunda vatandaşların başvurabilecekleri sabit bir telefon numarasının olması, (155-156 gibi) şikâyetlerin kayıt altına alınması.
Avcı yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde avcıların bahsi geçen limitlerdeki av sayılarına ulaşamadıkları dikkate alınarak limitlerin sayısının yerelde düşürülmesine olanak sağlanması. (Çorum Kumçelteği avlağı Çorum merkezde ördek avının yapılacağı yegane yerlerden birisidir ancak mevcut kotalar avcı yoğunluğundan dolayı ördek avının kısa sürede bitmesini sağlamaktadır. Çoğu avcı 1 yada 2 ördek vurabilirken gün başına kotalardan 6 ördek düşmektedir.)
Av denetimi yapan Çorum yereldeki ekiplerin araç ve personel olarak yetersiz kaldığı görülmektedir.
Koruma ve kontrol konusunda yerel olarak uzman görülebilecek avcı derneklerinin yetkili hale getirilmesi gerekmektedir.
Köy muhtarlarının av konusunda bilgili hale getirilmesi gerekmektedir. Bugünkü haliyle muhtarlar ava serbest olan alanlarda avcılara sıkıntılar çıkarabilmekte yâda ava yasak olan yerlerde av yapılmasına göz yumabilmekteler.
Domuz kotasının yabancı avcıya ayrılan %50’lik limitinin %30’a düşürülmesi.
Merkez Av Komisyonu’nda görevli avcıların sayısının artırılarak, avcılarla ilgili kararların daha doğru ve sağlıklı alınmasının sağlanması.” (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@