17 Şubat 2014 Pazartesi 22:08
Atçalılar Hızır Cemi’nde buluştu
13 Şubat Perşembe günü başlayan Hızır ayı dolayısıyla oruç tutan Alevi yurttaşlar Sultan Ana Cemevi’nde bir araya gelerek ibadetini yerine getirdi.

Alevi dedelerinden Cuma Zorlu, Hüseyin Aydoğdu, Cemal Küçük, İrfan Kümbet ve Kazım Madak’ın üstlendiği cem töreninde 12 hizmet yerine getirilerek dualar okundu, semah dönüldü. Aşık Mehmet Ali Bolat’ da duazı imam ve deyişler söyledi. Dede İrfan Kümbet, Hızır orucunun 7 gün tutulduğunu ve oruç bitimiyle birlikte kurban kesileceğini belirtti.

Dede Kümbet, “İçinde bulunduğumuz ay Anadolu Alevileri’nin Hızır ayıdır. Her yılın Şubat ayında yapılan Hızır Cem'i, Alevilik inancında Allah’a sığınmak ve yaşamı yeniden canlandırmak olarak kabul edilir. Aleviler bu ayda 7 gün oruç tutarlar ve cem ibadetlerini yerine getirirler. 7. gün sonunda ise kurban kesilir. Ayrıca inancımız gereği Hızır orucunun bitimiyle birlikte 3 gün de Medet Mürvet orucu tutarız” diyerek 20 Şubat Perşembe günü Sultan Ana Cemevinde Hızır kurbanı kesileceğini söyledi.(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 17.02.2014 23:00