Arasta’nın ihalesi bugün

Arasta Sağlıklaştırma Projesi’nin ihalesi bugün gerçekleştirilecek.

Arasta’nın ihalesi bugün

Arasta Sağlıklaştırma Projesi’nin ihalesi bugün gerçekleştirilecek.

16 Nisan 2019 Salı 00:55
Arasta’nın ihalesi bugün

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın'ın seçim projeleri içerisinde bulunan “Arasta Sağlıklaştırma Projesinin” ihalesinin bugün Belediye İhale Salonu'nda saat 15.00’de yapılacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Aşgın yaptığı açıklamada, “Ata yadigârı olan tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasını, ihya edilerek yaşatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını belediyecilik anlayışımızın bir parçası, aynı zamanda üzerimize yüklenmiş tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Çorum’da Osmanlı döneminde 20 civarında çarşı bulunmaktaydı. Bugün bu tarihi çarşılardan elimizde sadece Çöplük Çarşısı kalmıştır. Şehrimizin turizmine de büyük katkılar sağlayacak olan tarihi Çöplük Çarşısı’nı sağlıklaştırarak ihya edeceğiz. Bu iyileştirme çalışmalarını esnafımızı mağdur etmeden tamamlayacağız” dedi.

Yaklaşık 27 bin metrekare alanda, Ulucami çevresi, Dikiciler Arastası, Çöplük Arastası, Kilise ve Taşhanı (Eski Cezaevi) kapsayan 478 parselde sağlıklaştırma yapmayı planladıklarını belirten Aşgın, “Proje kapsamında tüm yapıların mevcut durum tespitleri yapılarak rölöveleri çizilecek, çarşının geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişiklikler tespit edilip sağlıklaştırma önerileri hazırlanacak. Alanda bulunan betonarme yapılar için de aynı işlemler yapılarak tarihi dokuya uygun cepheler oluşturulacak. Kilise ve Taşhan için ise daha detaylı restorasyon projeleri hazırlanacak, sıkıntılar oluşmaya başlayan bu yapılar için mühendislik projeleri de hazırlanacak" dedi.

“ALT YAPI ÇALIŞMASI DA YAPILACAK”

Belediye Başkanı Aşgın, “Proje kapsamında görüntü kirliliğine sebep olan açıktan geçen elektrik hattı, Telekom hattı gibi kabloların yer altına alınması ve dükkânların ihtiyacı olan gider ve doğalgaz için alt yapı projeleri hazırlanacak. Sözleşme öncesi muvafakatnamelerin toplanması gerekmektedir, Arastada toplanan muvafakatlerin tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. İş onay süreleri hariç 450 günde tamamlanacak. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

(Haber Merkezi)