Arasta’nın ihalesi bugün

Arasta Sağlıklaştırma Projesi’nin ihalesi bugün gerçekleştirilecek.

Güncel 16.04.2019, 00:55
1803
Arasta’nın ihalesi bugün

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın'ın seçim projeleri içerisinde bulunan “Arasta Sağlıklaştırma Projesinin” ihalesinin bugün Belediye İhale Salonu'nda saat 15.00’de yapılacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Aşgın yaptığı açıklamada, “Ata yadigârı olan tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasını, ihya edilerek yaşatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını belediyecilik anlayışımızın bir parçası, aynı zamanda üzerimize yüklenmiş tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Çorum’da Osmanlı döneminde 20 civarında çarşı bulunmaktaydı. Bugün bu tarihi çarşılardan elimizde sadece Çöplük Çarşısı kalmıştır. Şehrimizin turizmine de büyük katkılar sağlayacak olan tarihi Çöplük Çarşısı’nı sağlıklaştırarak ihya edeceğiz. Bu iyileştirme çalışmalarını esnafımızı mağdur etmeden tamamlayacağız” dedi.

Yaklaşık 27 bin metrekare alanda, Ulucami çevresi, Dikiciler Arastası, Çöplük Arastası, Kilise ve Taşhanı (Eski Cezaevi) kapsayan 478 parselde sağlıklaştırma yapmayı planladıklarını belirten Aşgın, “Proje kapsamında tüm yapıların mevcut durum tespitleri yapılarak rölöveleri çizilecek, çarşının geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişiklikler tespit edilip sağlıklaştırma önerileri hazırlanacak. Alanda bulunan betonarme yapılar için de aynı işlemler yapılarak tarihi dokuya uygun cepheler oluşturulacak. Kilise ve Taşhan için ise daha detaylı restorasyon projeleri hazırlanacak, sıkıntılar oluşmaya başlayan bu yapılar için mühendislik projeleri de hazırlanacak" dedi.

“ALT YAPI ÇALIŞMASI DA YAPILACAK”

Belediye Başkanı Aşgın, “Proje kapsamında görüntü kirliliğine sebep olan açıktan geçen elektrik hattı, Telekom hattı gibi kabloların yer altına alınması ve dükkânların ihtiyacı olan gider ve doğalgaz için alt yapı projeleri hazırlanacak. Sözleşme öncesi muvafakatnamelerin toplanması gerekmektedir, Arastada toplanan muvafakatlerin tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. İş onay süreleri hariç 450 günde tamamlanacak. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@