Ambalaj atıkları ayrıştırılacak

Çorum Belediyesi ve Elit Çevre Mühendislik firması işbirliğinde 20 ay içinde ilimizdeki tüm mahalle, okul ve kamu kurumlarındaki ambalaj atıklarının toplanması planlanıyor. Buharaevler ve Üçtutlar Mahallesi’nden başlayan proje 5 aşamalı olarak tüm kente yayılacak.

Güncel 29.12.2014, 23:02 29.12.2014, 23:03
2096
Ambalaj atıkları ayrıştırılacak
Çorum’da ambalaj atıkları toplanarak hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlanacak.
Çorum Belediyesi’nin Ambalaj Atıkları Yönetim Planı 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren hayata geçiriliyor. İlk olarak Buharaevler ve Üçtutlar Mahallesi’nde uygulanacak plan kapsamında 19 bin 864 meskende ambalajlar kaynağında ayrıştırılarak toplanacak. 20 ay içerisinde ise il genelinin tamamında hayata geçirilecek. Uygulama ile birlikte günlük 10 ton civarında bir ambalaj atığının toplanması ve geri dönüşümünün sağlanmasını hedefleniyor.
Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, ambalaj atıklarının ayrıştırılması sürecini 1 Ocak 2015 tarihinde başlattıklarını söyledi.
Çorum’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da onaylanan ambalaj atıkları toplama planını 5 aşamalı olarak faaliyete geçireceklerini dile getiren Başkan Yardımcısı Candan, ilk etapta Buhareveler ve Üçtutlar mahallesi ile süreci başlattıklarını söyledi.
Elit Çevre Mühendislik firması sahibi Mustafa Kafa, firma tesis sorumlusu Gökhan Gürsoy, Buharaevler Mahallesi Muhtarı Abdulkadir Erdoğan, Üçtutlar Mahallesi Muhtarı Mehmet Bölükbaş ve diğer yetkililerin katılımıyla Hititpark Evleri’nde başlatılan proje hakkında bilgi vererek bu iki mahalledeki 19 bin 864 meskende ambalajlar atıklarının artık kaynağında ayrıştırılarak toplanacağını dile getiren Turhan Candan, “Bu sayede hem temizliği ile şöhret bulan Çorum’un hem temizliğine, hem çevre sağlığına bir katkı sağlamış olacağız. Ekonomik anlamda da ülke ekonomisine bir girdi sağlanacak. Çorum’da bunu en güzel şekilde gerçekleştireceğiz. 20 aylık süre içerisinde bütün kamu kuruluşlarında yurtlarda, işyerlerinde plastik, metal, kağıtlar, cam atıklar ayrı ayrı toplanacak. Ev ve işyerlerinden bunlar alınarak ekonomimize kazandırmış olacağız. Günlük 10 ton civarında bir ambalaj atığının toplanmasını geri dönüşümünün sağlanmasını hedefliyoruz” dedi.
Çorum Belediyesi olarak Daha öncede çevreye yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Candan, “Bitkisel atıkların toplanması için Baytom makinelerini dağıtmıştık. Bu makineler sayesinde yılda 5 ton toplanan bitkisel atık yağ yıllık 20 tona yaklaştı. Çevre sağlığı açısından ciddi bir ilerleme. Atık pillerin toplanması noktasında yaptığımız çalışma bugün iyi bir noktaya geldi. Yılda bu şekilde 500 kilo pil toplanırken bugün 5 tonu geçtik. Bu pillerin toprakla buluşmasına engel olduk. Çorum Belediyesi çevreye ve temizliğe ciddi anlamda yatırım yapan bir belediyedir.
Geçmişten devraldığımız temiz şehir imajımızı daha da güçlendirerek devam ediyoruz. Yer altı çöp konteynırı sistemi Anadolu’da ilk kez Çorum’da başladı. Başarılı bir şekilde devam ediyor. Bir çok şehir de bu sistemi model alıyor. Benzer yatırımlara gidiyor.Amacımız 20 ay gibi kısa sürede çöp sepeti variline atılan bir ambalaj kalmasın tamamını inşallah ekonomimize kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.
Turhan Candan’ın açıklamasının ardından Buharaevler Mahallesinde bulunan meskenlere atıkların toplanması için poşet dağıtıldı.
Ayrıca Hitit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Turizm ve Otelcilik Lisesi) ile yapılan anlaşma kapsamında proje hakkında okul idarecileri ve öğrencilere bilgi verildi. Elit Çevre Mühendislik sahibi Mustafa Kafa burada öğrencilere projenin nasıl uygulanacağını anlattı. Sunumu Okul Müdürü Elvan Güneş ile öğretmenler de izledi.
(Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@